Systémové sekvenovanie nových mutácií – zlatým štandardom pre zisťovanie prítomnosti nových nebezpečných variantov SARS-CoV-2 v populácii je sekvenovanie. Ak zavedieme systémové sekvenovanie na Slovensku (už dávno sme to mali spraviť), budeme o prítomnosti napr. juhoafrického alebo brazílskeho variantu na Slovensku vedieť hneď zo začiatku. Čím skôr o ich prítomnosti vieme, tým skôr môžeme začať bojovať proti šíreniu týchto variantov. Pretože naozaj nie je jedno, s akou mutáciu bojujeme.
Cielené trasovanie – veľmi dobre to fungovalo na jar a v lete. K tomuto sa musíme vrátiť. Určite pomôžu aj rôzne e-aplikácie, ktoré sú dobre odskúšané v iných krajinách napr. vo Fínsku, UK, atď. Čím skôr odhalíme pozitívnych, tým skôr ich dokážeme izolovať, tým efektívnejšie bránime šíreniu infekcie.
Plošné očkovanie – to je naše svetlo na konci tunela. V Izraeli to skvelo funguje, aj napriek tomu, že až 80 % nových prípadov COVID-19 je spôsobených britskou mutáciou. Dôležité zistenie je, že očkovanie znižuje šírenie infekcie a zároveň chráni pred ťažkým priebehom COVID-19, tým pádom pred hospitalizáciou. Očkovanie funguje aj pri iných mutáciách, niektoré vakcíny viac a niektoré menej. Podstatné je čo najskôr zaočkovať čo najviac ľudí a takto vytvoriť dostačujúcu kolektívnu imunitu, ktorá nás ochráni pred nekontrolovateľným šírením infekcie. Ak sa nám podarí znížiť počet hospitalizovaných o min. 10- až 20-násobok pri minimálnych karanténnych opatreniach (ako sa to už darí Izraelu medzi zaočkovanými), môžeme povedať, že máme koronavírus pod kontrolou. „Som presvedčený, že sa nám to podarí," uzatvára príspevok o nevyhnutných krokoch popredný slovenský vedec.