Urobila tak po tom, čo tam zaznamenali prinajmenšom tri úmrtia v dôsledku nákazy týmto vírusom. Ebolu potvrdili aj u ďalších štyroch ľudí. Po krízovom stretnutí ministerstvo zdravotníctva v nedeľu oznámilo, že všetky prípady izolovali, trasujú možné kontakty a v meste Goueké zriadia liečebné centrum. Prostredníctvom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) krajina zabezpečí novo vyvinuté vakcíny, informuje spravodajský portál BBC s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov.
U všetkých nakazených sa objavili príznaky ako hnačka, zvracanie a krvácanie po tom, čo sa zúčastnili na pohrebe zdravotnej sestry. Tá pracovala v zdravotnom centre v Goueké a zomrela 28. januára.
Komunitné pohreby, kde ľudia pomáhajú umyť telo zosnulého, môžu byť kľúčové pri šírení eboly v skorom štádiu epidémie, uvádza BBC. Telá obetí eboly sú mimoriadne nákazlivé, inkubačná doba môže trvať od dvoch dní do troch týždňov.
V rokoch 2013 až 2016 si epidémia eboly, ktorá sa začala v Guinei, vyžiadala v západnej Afrike viac ako 11-tisíc mŕtvych. V reakcii na túto epidémiu následne vzniklo niekoľko vakcín, ktoré neskôr využili na boj s vírusom v Konžskej demokratickej republike.
Vzhľadom na cezhraničný obchod medzi Guineou, Libériou a Sierrou Leone, ako aj na ich relatívne slabé systémy zdravotnej starostlivosti, panujú obavy, že by sa epidémia mohla rozšíriť. Libérijský prezident George Weah nariadil zdravotníckym úradom zvýšenú pohotovosť.
Guinea zápasí momentálne s epidémiami štyroch vírusových ochorení: osýpok, žltej zimnice, COVID-19 a najnovšie aj s ebolou. Informoval o tom v pondelok riaditeľ Národnej agentúry pre sanitárnu bezpečnosť Sakoba Keita.
Podľa Sakobu Keitu pre spravodajský portál GuineeNews.org epidémiu osýpok sa úrady snažia potlačiť očkovacou kampaňou, ktorá sa úspešne zavŕšila už v piatich prefektúrach.
Epidémia žltej zimnice, ktorá vypukla v lokalite Koundaré a vyžiadala si životy najmenej 14 ľudí, sa bude tiež eliminovať imunizáciou obyvateľstva. Vakcíny sú už k dispozícii, očkovacia kampaň sa začína v pondelok.
Pokiaľ ide o COVID-19, Keita uviedol, že guinejská vláda objednala vakcíny od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), Číny a Ruska. "Prvé dávky by mali doraziť na budúci týždeň. Očkovací plán je už hotový," uviedol Sakoba Keita.
V súvislosti s epidémiou eboly informoval, že povolaní boli zdravotnícki pracovníci, ktorí majú skúsenosti s ebolou a boli v rezerve. Sakoba Keita uviedol, že do Guiney budú povolané aj tímy, ktoré boli vyslané do Konžskej demokratickej republiky (KDR) ako výpomoc po zistení prípadov nákazy ebolou.
Informoval tiež, že v KDR testovali nové molekuly liečiva, ktoré sa ukázali ako veľmi účinné pri liečbe ľudí preukázateľne nakazených vírusom Ebola. "Veríme, že s ich podporou trochu znížime smrtnosť na mieru prijateľnú pre prípady týchto nebezpečných chorôb," uviedol.
Prvýkrát bola ebola zaznamenaná v Kongu v roku 1976 a názov dostala podľa jednej z tamojších riek.
Ebola je jednou z najobávanejších chorôb na svete. Je vysoko nákazlivá a úmrtnosť na ňu dosahuje až 90 percent. Prvotné symptómy eboly môžu pripomínať chrípku. Ebolavírus spôsobuje horúčky a potom vnútorné a vonkajšie krvácanie, neskôr začínajú zlyhávať vnútorné orgány.
Prenáša sa krvou, sekrétmi a telesnými tekutinami. Prenos sa môže uskutočniť aj nechráneným pohlavným stykom s uzdravenými pacientmi, a to aj niekoľko týždňov po ich uzdravení.
K prenosu dochádza aj nedostatočne sterilizovanými injekčnými striekačkami a ihlami. Človek sa môže nakaziť i kontaktom s krvou alebo telesnými tekutinami živých alebo uhynutých voľne žijúcich zvierat ako opice, lesné antilopy alebo netopiere.