Táto tragédia z apríla roku 2014 si vyžiadala viac ako 300 obetí. Väčšina z nich boli školáci na výlete, informovala agentúra AFP.
Tragédia trajektu Sewol vyvolala v Južnej Kórei vlnu smútku, ale aj hnevu nad záchrannou akciou, ktorá podľa kritikov bola zo strany úradov pomalá a zle zorganizovaná.
Na palube trajektu bolo 476 ľudí, keď sa pri juhozápadnom pobreží krajiny potopil. Nešťastie s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobilo preťaženie plavidla a zle upevnený náklad.
Značný diel kritiky padol na kapitána lode a členov jej posádky. Väčšina z nich, vrátane kapitána, z potápajúceho sa plavidla utiekla v čase, keď boli stovky cestujúcich uväznených v lodi.
Navyše najprv nariadili ľuďom na trajekte zotrvať na svojich miestach. Výzvu na evakuáciu vydali neskoro, keď sa už cestujúci v podpalubí nemohli dostať z lode.
Kapitán lode bol odsúdený na doživotný trest odňatia slobody. Niekoľkí ďalší členovia posádky boli tiež odsúdení na stratu slobody v trvaní od 18 mesiacov do 12 rokov.
Ústredný okresný súd v Soule uznal v pondelok Kim Suk-kjuna, ktorý v čase tragédie viedol pobrežnú stráž, za nevinného v súvislosti s chaotickými záchrannými akciami. Oslobodil aj ďalších deväť súčasných a bývalých úradníkov pobrežnej stráže obžalovaných v rovnakej veci.
"Je ťažké posúdiť, či konanie obžalovaných predstavovalo profesionálnu nedbanlivosť," uvádza sa vo verdikte súdu podľa medializovaných informácií. Súd poukázal na to, že príkaz na evakuáciu cestujúcich vydaný bol a na základe informácií, ktoré dostali obžalovaní, bol aj primeranou reakciou na vývoj situácie.
Kim sa pred vynesením oslobodzujúceho verdiktu ospravedlnil pozostalým rodinám, ale odmietol obvinenie z nedbanlivosti.