Pomocou nich si môžu samy odobrať ster z krčka maternice a odoslať ho na vyšetrenie do laboratória. ČTK o tomto pilotnom projekte informovalo Národné skríningové centrum Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS). Preventívnymi prehliadkami u gynekológa je možné predísť rakovine krčka maternice, ktorou ročne ochorie asi 800 žien a vyše 300 ich zomrie. Pravidelne na tieto kontroly podľa ÚZIS chodí len 35 percent žien nad 50 rokov.
"Podľa návodu, ktorý je priložený v poštovej zásielke, žena vykoná odber vzorky z pošvy a v hygienickom balení ho potom zadarmo zašle spolu s podpísanými dokumentmi do špecializovaného laboratória, ktorá vzorku vyhodnotí a približne do jedného mesiaca pošle späť výsledok vyšetrenia spoločne s ďalšími pokynmi," uviedol vedúci Národného skríningového centra Karel Hejduk. Vyšetrenie má odhaliť prítomnosť vysoko rizikového ľudského papilomavírusu (HPV), ktorý rakovinu krčka maternice spôsobuje.
Ak sa prítomnosť HPV preukáže, neznamená to, že žena rakovinu má alebo ju dostane. Má ale podľa Hejduka vyššie riziko jej vzniku a odborníci potom žene odporučia, aby navštívila svojho gynekológa. Lekári upozorňujú na to, že najmä u žien starších ako 60 rokov sa často nedarí ochorenie zachytiť včas, teda v čase, kedy je vyliečiteľné. Staršie ženy sa niekedy hanbia na prehliadky ku gynekológovi chodiť, dôvodom zanedbávania prevencie môže byť aj nedostatok času či veľká vzdialenosť do ordinácie. Niektoré ženy sa tiež domnievajú, že po prechode už na pravidelné gynekologické prehliadky chodiť nemusia.
"Ale práve toto je tragický omyl, pretože rakovina krčka maternice sa vyvíja zhruba desať až 15 rokov," uviedol Marián Hajdúch, riaditeľ laboratória Ústavu molekulárnej a translačnej medicíny Univerzity Palackého v Olomouci. Tá bude odobraté vzorky spracovávať a informovať ženy o výsledku. Cieľom je osloviť až 5000 žien.