Dôvodom je podľa súdu nelegitímne použitie vládnych právomocí, informovala agentúra AFP. Zákaz nočného vychádzania od 21.00 h do 04.30 h holandská vláda zaviedla 23. januára prvýkrát od druhej svetovej vojny a 8. februára ho následne predĺžila do 2. marca. Odôvodnila to snahou zabrániť "tretej vlne" pandémie COVID-19.
"Zákaz nočného vychádzania sa musí okamžite zrušiť," uvádza sa vo verdikte súdu. Kabinet ho zaviedol na základe zákona o núdzovom stave, podľa ktorého môže prijať opatrenia aj bez súhlasu parlamentu. Podľa názoru súdu však krajina nie je v stave akútnej núdze a zákaz vychádzania je "ďalekosiahlym porušením práva na slobodu pohybu a súkromia". Vláda mala navyše dostatok času, aby toto opatrenie prešlo celým legislatívnym procesom, keďže sa o ňom rokovalo pred jeho samotným zavedením.
Súd svojím rozhodnutím vyhovel žalobe skupiny Viruswaarheid (Pravda o víruse), predtým známej ako Viruswaanzin (Vírusové šialenstvo), ktorá organizuje demonštrácie proti epidemickým opatreniam. Holandský kabinet rozhodnutie súdu bezprostredne nekomentoval.
Vyhlásenie zákazu nočného vychádzania vyvolalo v Amsterdame, Rotterdame, Haagu, Eindhovene a ďalších mestách nepokoje, ktoré trvali tri dni. Policajti použili proti výtržníkom vodné delá a slzotvorný plyn. Zatknutých bolo viac ako 400 ľudí.