Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, rozhodovať má Najvyšší súd SR.
Jankovská by mala byť pod dohľadom úradov a nosiť monitorovací náramok. Prokurátorka Valéria Simonová už avizovala sťažnosť voči rozhodnutiu. Bývalá štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR si verdikt nevypočula osobne. Obhajca Peter Erdős informoval, že jeho klienta sa nezúčastní výsluchu vzhľadom na zlý zdravotný stav.
"Sudca pre prípravné konanie obvinenú M. J. prepustil z väzby na slobodu a súčasne väzbu obvinenej nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka. Súd obvinenej uložil povinnosť oznámiť policajtovi, prokurátorovi alebo súdu každú zmenu miesta pobytu, uložil jej povinnosti a obmedzenia a nariadil kontrolu obvinenej technickými prostriedkami - zariadením na určenie polohy," vysvetlila ďalej hovorkyňa.
Jankovská bude pre sťažnosť prokurátorky musieť počkať vo väzbe na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR. Ako uviedol jej obhajca Erdös, sudca v ústnom odôvodnení rozhodnutia nespomenul zdravotné problémy obvinenej. Monika Jankovská sa však podľa neho necíti po psychickej stránke spôsobilá na výsluch a naďalej je hospitalizovaná vo väzenskej nemocnici v Trenčíne.
Prokuratúra je, naopak, presvedčená, že vo veci je potrebné vykonávať ďalšie dokazovanie. Z tohto dôvodu žiadala väzbu predĺžiť. „Vyšetrovanie je náročné na čas, pretože je tam 21 obvinených a 49 skutkov, takže sa vykonávajú priebežne vyšetrovacie úkony," povedala dozorová prokurátorka Simonová. Doterajšie priznania Jankovskej podľa nej nie sú dostatočné. „Z môjho pohľadu je to také špekulatívne priznanie," dodala.
Pôvodne mala byť Jankovská väzobne stíhaná do 11. marca. Vo väzbe je od minuloročnej marcovej akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) pod názvom Búrka. Príslušníci NAKA vtedy zadržali 13 sudcov, pričom padli obvinenia z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti. Ďalšie obvinenia pribudli Monike J. po minuloročnej októbrovej akcii Víchrica. Od septembra 2020 je obvinená aj v kauze prebratia trenčianskeho baru Fatima.