Konečne sme sa dočkali elektronického spracovania, na vyplnenie formulára máme čas do 31. marca. Ľuďom bez prístupu na internet budú pomáhať asistenti. Výsledky budú dôležité najmä pre samosprávy a cirkev, ktoré na základe našej príslušnosti dostávajú od štátu financie. Už od pondelka máme možnosť vyplniť elektronický formulár a zapojiť sa do sčítania obyvateľstva, ktoré je povinné pre každého obyvateľa s trvalým pobytom na Slovensku.
Komu nemôžu pomôcť príbuzní, alebo nemá prístup na internet, bude k dispozícii asistent, ktorý príde priamo k občanovi domov. „Sčítanie s pomocou asistenta bude prebiehať od 1. 4. do 31. 10. v zmysle rozhodnutia hlavného hygienika. Ak sa obyvateľ nemôže sčítať, nech počká do 1. 4. na ďalšie inštrukcie, neporuší zákon,“ vysvetlila hovorkyňa Jasmína Stauder.
Príležitosť pre samosprávy
Najmä veľké mestá majú problém s tým, že ľudia tu bývajú len v podnájmoch a trvalý pobyt majú niekde inde. Najvypuklejší je tento problém najmä v Bratislave, kde sa odhaduje, že pri poslednom sčítaní sa neprihlásilo asi 60-tisíc obyvateľov. „Tí chýbajú v oficiálnych zoznamoch, čo znamená stratu približne 15 miliónov eur ročne. To je za desať rokov 150 miliónov,“ zdôrazňuje primátor hlavného mesta Matúš Vallo. Starať sa však musia aj o tých obyvateľov, ktorí v mestách žijú, hoci sú prihlásení inde. V Bratislave pritom reálne žije okolo 600-tisíc ľudí. „Dostávame peniaze skoro za dve tretiny,“ dodáva Vallo.
Peniaze pre cirkev
Samosprávy nie sú jediné, ktoré dostávajú peniaze na základe výsledkov ščítania. Podobne je tam aj cirkev, ktorá si v tomto roku rozdelia 52 miliónov eur. Koaličná strana SaS už dlhodobo nabáda na odluku štátu od cirkvi. „Sčítanie obyvateľstva umožňuje všetkým, aj veriacim, prihlásiť sa k voľbe ‚bez vyznania‘ alebo k ‚inému vyznaniu‘,“ uviedol poslanec Miroslav Žiak s tým, že možno takto rozhodnúť o financiách, ktoré dostanú. Biskupi, naopak, apelujú na veriacich, aby sa k cirkvi prihlásili. „Žijeme v slobodnej a demokratickej spoločnosti, a preto môžeme bez obáv vyznávať svoju vieru. Využime to!“ písali v pastierskom liste.