Premeniť postkomunistickú relikviu a jej mŕtve okolie na prekvitajúcu modernú mestskú štvrť nie je ľahký oriešok, ako priznávajú aj samotní architekti z KCAP.
„Nový Istropolis je pre nás veľká výzva. Spolu s Immocap-om sa snažíme vytvoriť kvalitnú architektúru a urbanizmus, ktoré môžu poslúžiť ako príklad budúceho rozvoja mesta a priniesť do Bratislavy naozaj niečo výnimočné,“ povedal Jeroen Dirckx, partner v architektonickom štúdiu KCAP, ktoré navrhlo podobu Nového Istropolisu v spolupráci s nemeckým štúdiom Cityförster.
Viac ako 30-ročná história projektov, na ktorých sa KCAP podieľalo po celom svete ukazuje, že najlepšie im ide práve vytváranie verejných priestorov, ktoré konkrétnym mestám a štvrtiam vdýchnu nový a pritom autentický život. Len v Európe s a im podarilo oživiť centrum Rotterdamu, vybudovať štvrť HafenCity v Hamburgu a skultivovať územie so stanicou Europaallee v Zürichu. V Bruseli transformovali bývalý výstavný areál EXPO s národným štadiónom a Atomiom a v Londýne vytvorili novú mestskú štvrť London Legacy Framework prestavbou Olympijskeho parku po hrách v roku 2012.
Čím má byť Nový Istropolis taký výnimočný?
Bratislava má v novom kultúrno-kongresovom centre získať novú dominantu v atraktívnej štvrti, ktorá pritiahne ľudí na Trnavské mýto. Dnes tento dopravný uzol Bratislavčania využívajú iba ako prestupný bod. Večer by ste pred Istropolisom márne hľadali inú živú dušu ako ľudí bez domova či skejterov.
Čo prinášajú svetoví architekti do Bratislavy? Prejdite sa spolu s nami zákutiami ich Nového Istropolisu:
Immocap spolu s KCAP ľuďom sľubujú, že sa to zmení a Nový Istropolis bude príjemným miestom na trávenie času pre všetkých – či už sem prídu za kultúrou alebo si posedieť v parčíku pri fontáne. Práve zelene výrazne pribudne. Holandské štúdio kladie totiž veľký dôraz na ekologickú stránku a energetickú udržateľnosť svojich projektov.
„Prvoradým cieľom v našich projektoch je urobiť z nefunkčných lokalít lepšie miesta na život. Pre Bratislavu a Trnavské mýto to znamená vytvoriť vitálnu štvrť, v ktorej sa bude spájať kultúrny a spoločenský život, kvalitné verejné priestory so širokým spektrom využitia, s priamym prepojením na živý parter a plochy zelene. Jednoducho príjemné mestské prostredie s rôznymi funkciami, kde budú obyvatelia radi tráviť svoj voľný čas a kam sa budú opakovane vracať. To všetko v ideálnej rovnováhe, ktorá je environmentálne udržateľná a podporuje zdravý životný štýl,“ vysvetľuje Jeroen Dirckx.