Informovala o tom v stredu agentúra DPA. Počas protestov v utorok večer došlo k potýčkam medzi policajtmi a demonštrantami okrem iných miest aj v Barcelone, Valencii, Palme de Mallorca či Girone.
V centre Barcelony sa na podporu väzneného hudobníka zhromaždilo zhruba 1700 ľudí, pričom menšia skupina z nich zapaľovala odpadkové koše a hádzala po policajtoch kamene a iné predmety, opísala scény z miesta protestu AFP. Skandovali tiež protivládne heslá či heslá vyzývajúce na Háselovo prepustenie. Podľa denníka La Vanguardia si jeden z demonštrantov počas protestov vážne zranil oko.
Španielska polícia zatkla v stredu 15 účastníkov protestov. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na španielske úrady. Počas demonštrácií, na ktorých došlo aj k potýčke medzi účastníkmi a políciou, sa ľahko zranilo najmenej 33 ľudí vrátane 19 policajtov, potvrdila pohotovostná služba.
Demonštrácie sa odohrali aj v raperovom rodnom meste Lleila a v meste Vic zhruba 70 kilometrov severne od Barcelony, kde demonštranti zaútočili na policajnú stanicu, pričom zranili 11 policajtov, priblížila policajná hovorkyňa.
Raper sa spolu s asi 50 svojimi stúpencami zabarikádoval v pondelok v budove rektorátu univerzity v meste Lleila. Išlo o posledný pokus 32-ročného speváka vyhnúť sa nástupu na výkon deväťmesačného trestu, ktorý dostal za urážku španielskej monarchie a velebenie násilia a terorizmu.
Patovú situáciu na univerzite po približne 24 hodinách ukončili príslušníci poriadkovej polície. Rapera zatkli a desiatky študentov, ktorí sa tomu snažili zabrániť, vyviedli z budovy univerzity.
Hasél, známy radikálnymi textami svojich piesní, tvrdí, že ho španielske úrady perzekvujú a porušujú jeho právo na slobodu prejavu. Trest mu bol udelený preto, že v jednej zo svojich piesní označil bývalého kráľa Juana Carlosa I. v súvislosti s obvineniami z korupcie za zlodeja. V niektorých skladbách sa tiež objavili hrozby násilím voči niektorým konzervatívnym politikom.