Obec na tento účel zabezpečila stroj až z Ruska. Dostal meno po svetoznámej biatlonistke, ktorá tiež prišla z Ruska a robí dobré meno Slovensku – Nasťa.
Starosta vraví, že nešlo len o reakciu na súčasnú dobu, keď je bežkovanie z nedostatku iných možných aktivít veľmi populárne. „Už v predošlých rokoch naše Združenie pre rozvoj regiónu Pienin a Zamaguria zabezpečovalo úpravu bežeckej stopy prielomom Dunajca od Červeného Kláštora po Lesnicu. Keďže chceme, aby bol náš región ešte vyhľadávanejší, chceli sme ponuku trás znásobiť a rozšíriť o rôzne stupne náročnosti,“ vysvetlil starosta. Začal sa preto obzerať po vhodnej technike.
„Podarilo sa to vďaka dotácii od štátu 28-tisíc €. Naša obec doložila 3 500 €. Teraz máme štvorkolku, zimné pásy k nej aj frézy na úpravu tratí. Navyše aj čelný mulčovač, ktorý využijeme v sezóne bez snehu. Vtedy budem upravovať cyklochodníky,” pripomenul Musala s tým, že stroj pomenovali Nasťa po biatlonistke Kuzminovej, ktorá získala 6 medailí na olympiáde. Podľa neho ide o unikátny stroj.
„Fréza je na Slovensku jedinečná - je skonštruovaná na princípe ratraku, síce s menšou šírkou, ako je bežné, ale tým pádom s lepšou priechodnosťou. Dá sa pripojiť za štvorkolku alebo aj za snežný skúter." Trate, kde je možné jazdiť zdarma, starosta bez nároku na odmenu pripravuje predovšetkým na Zamagurí, ale vypomáha aj v Starej Ľubovni či Spišskej Belej. "Vďaka patrí organizácii cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny. Tá prispieva na palivo,“ uzavrel starosta, ktorý zatiaľ upravil 20 km tratí.
Ako sa upravujú bežkárske trate
12 - 15 cm snehu je potrebných na to, aby ich bolo možné upraviť
na 3-krát sa upravujú trate
- prvé dva prejazdy trať upravia na klasický štýl
- tretí prejazd umožní bežkovanie voľným štýlom
- trojnásobná úprava 1 km trate trvá cca 1 hodinu
vďaka fréze dokážu upraviť aj zľadovatené terény - sneh rozomelie
2,5 - 3 m je šírka bežeckých tratí