Ide o zabezpečenie hrádze proti povodniam, pretože napriek tomu, že je hrádza dostatočne vysoká, nie je dostatočne nepriepustná. Voda sa síce nepreleje cez vrch, ale presakuje a vždy si nájde cestu na druhú stranu. Miestni obyvatelia si to veľmi dobre pamätajú z roku 2010, kedy všetky domy v priľahlej obci Komoča ale aj v okolitých obciach boli zaplavené a voda napáchala obrovské škody. Váh zaplavil obrovské územie od Zemného cez Komoču až po Kolárovo.
Po celej dĺžke hrádze - v dĺžke viac ako štyri kilometre - je veľmi špeciálnou injektážou vybudovaná stena hrubá približne 30 centimetrov zo špeciálneho betónu. Vysoká je priemerne viac ako 5 metrov, na niektorých miestach siaha až do výšky 15 metrov, čo v budúcnosti zabráni aby sa podobné povodne ako boli v roku 2010 zopakovali. Stará hrádza bola síce vysoká, ale keďže nebola dostatočne tesná, miestni obyvatelia museli často “vrecovať”. Protipovodňová stena stála približne 2,5 milióna eur, z toho 80,7 % uhradila Európska únia, 14,25 % štát a zvyšok Slovenský vodohospodársky podnik.
Ďalším videom zo série Dobré fondy EÚ vás prevedie vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.
Ak ste zvedaví a chcete vidieť viac príkladov dobre investovaných európskych prostriedkov na Slovensku, tak neváhajte a kliknite na stránku www.dobrefondy.eu.