Koncepcia pokrýva oblasti, akými sú napríklad budovanie mestského bytového fondu, správa, údržba a obnova bytového fondu, spolupráca so súkromným sektorom, dostupné bývanie pre sociálne ohrozené skupiny, ľudí bez domova a ďalšie.
"Mesto Bratislava už zároveň začalo s prípravou výstavby mestských nájomných bytov na vlastných pozemkoch a v lokalitách, kde je takáto výstavba možná a vhodná. Príkladmi takýchto rozpracovaných lokalít sú napríklad Parková ulica, Terchovská ulica či Muchovo námestie v Petržalke, ktoré rozšíria mestský bytový fond o nové nájomné byty," informovala TASR hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová. Magistrát deklaruje, že sa takisto venujú rekonštrukcii bytov a budov, ktoré má mesto vo svojom vlastníctve, alebo ktoré získalo do svojho vlastníctva a sú nevyužívané či v zlom technickom stave.
Nájomné bývanie vníma bratislavská samospráva ako významný pilier bývania v mestách. Priznáva však, že v Bratislave bolo mimoriadne zanedbané a v rámci hlavných miest V4 má Bratislava najnižší počet mestských nájomných bytov. "Bratislava preto nevyhnutne potrebovala základný koncepčný materiál, ktorý definuje, ako bude vyzerať mestská bytová politika v najbližšom období a prezentuje víziu smerovania mesta v tejto oblasti," poznamenala Rajčanová.