Máte tip, o ktorý sa s nami chcete podeliť? Neváhajte a pošlite nám ho na tip@novycas.sk alebo na WhatsApp na číslo 0918 620 001!
Situácia je naďalej vážna! Prostredníctvom RT-PCR testov zachytili vo štvrtok na Slovensku 2333 pozitívnych na ochorenie COVID-19, vykonali 10 283 testov. Počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 79. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. Viac sa dočítate TU. Po tom, ako sa kvôli pandemickej situácii zmenila 10-dňová izolácia na 14-dňovú, je nutné ju dodržať nielen vtedy, ak vám bol diagnostikovaný COVID-19, ale aj v prípade, že ste boli v úzkom kontakte s človekom pozitívnym na COVID-19.
ÚVZSR preto uviedol správny postup, ako dlho sa majú izolovať úzke kontakty pozitívnych:
- Ak ste prišli do úzkeho kontaktu s osobou, ktorá neskôr obdržala pozitívny výsledok testu na COVID-19 a k stretnutiu došlo v období dvoch dní pred odberom pozitívnej vzorky, musíte podstúpiť karanténu.
- O svojej karanténe musíte bezodkladne informovať telefonicky, e-mailom či SMS správou svojho všeobecného lekára.
- Testovanie RT-PCR metódou podstúpite najskôr na 8. deň (ak je týmto úzkym kontaktom pozitívna osoba, s ktorou žijete v jednej domácnosti, tak na 5. deň).
- Štrnásť dní v karanténe sa začína počítať od posledného kontaktu s pozitívnou osobou. (Ak ide o osobu vo vašej domácnosti, za deň posledného kontaktu sa považuje 5. deň odkedy vám odobrali vzorku na diagnostiku COVID-19, prípadne 5. deň od prvých príznakov ochorenia u osoby, s ktorou žijete v jednej domácnosti)
- Izoláciu dokončite aj v prípade, že bol výsledok vášho testu negatívny z dôvodu, že sa u vás ešte môžu prejaviť klinické príznaky.
- Ak ste v priebehu karantény nepocítili žiadne príznaky ochorenia, môžete ju ukončiť. V prípade, že sa u vás objavia príznaky, karanténu musí ukončiť lekár.
Povinnosť karantény sa podľa ÚVZSR nevzťahuje na osoby, ktoré v ostatných troch mesiacoch prekonali COVID-19, avšak len v prípade, že sa u nich nevyskytnú príznaky ochorenia. Podrobnejšie informácie k izolácii pozitívnych osôb a karanténe úzkych kontaktov od 8. februára nájdete TU. K predĺženiu domácej izolácie a stanoveniu neskoršieho dňa testovania sa pristúpilo na základe odporúčaní medzinárodných zdravotníckych inštitúcií, ktoré vyhodnocovali riziká spojené s novými mutáciami vírusu SARS-CoV-2. Mutácie viedli k zhoršovaniu epidemiologickej situácie v oblastiach, v ktorých sa rozšírili. Aby sa tlmil počet ochorení, hospitalizácií a úmrtí, je podľa ÚVZSR potrebné sprísňovať opatrenia na zníženie rizika prenosu infekcie.
Ako dodávajú odborníci, dodržaním karantény zásadne znižujete riziko, že nákazu, ktorá sa u vás rozvinie až po testovaní, zanesiete medzi svojich blízkych či kolegov.