Príspevok už nebude naviazaný na núdzový stav a na podporu dosiahnu tí, ktorých tržby sa znížili minimálne o 50 percent. Schválila to vo štvrtok Snemovňa v rámci nového vládneho systému kompenzácií. Predlohu budúci týždeň posúdi Senát. Opozícii sa nepodarilo zmierniť podmienky pre nárok na príspevok. Piráti, ODS, STAN, TOP 09 navrhovali znížiť limit pre prepad tržieb na 30 až 40 percent. Piráti podobne ako KDU-ČSL požadovali, aby zákon garantoval doterajší príspevok 500 korún denne pre tých, ktorí novým podmienkam nevyhovejú.
Bonus bude podľa predlohy vyplácaný za február a marec. Vláda ale zákonom získa mandát zaviesť ďalšie bonusové obdobia, ktoré zodpovedajú vždy jednému ďalšiemu kalendárnemu mesiacu, a to najdlhšie do konca roka 2021. Nový kompenzačný bonus bude technicky opäť vratkou dane z príjmov zo závislej činnosti. Ministerstvo financií odhaduje, že dosah nového bonusu na verejné financie bude za február a marec 19,4 miliardy korún, z toho 18 miliárd na štátny rozpočet, 1,1 miliardy na rozpočty obcí a 0,4 miliardy korún na rozpočty krajov. Väčšiemu vplyvu na rozpočty obcí a krajov v zákone bráni príspevok zodpovedajúci 80 percentám reálneho prepadu inkasa. Piráti a STAN navrhovali prepad hradiť v plnej výške.
Bonus predstavuje podľa ministerstva jeden z troch pilierov inovovanej štátnej pomoci, ktorá by mala byť jednoduchšia, prehľadnejšia a zároveň univerzálnejšia pre širší okruh žiadateľov. Patrí k nemu ešte program Antivirus alebo príspevok 500 Kč denne na zamestnanca. Bonus bude podľa návrhu tiež individuálne zastropovaný pre podnikateľov s typicky nižšími príjmami, ako sú dôchodcovia či študenti. Novinkou v návrhu je tiež možnosť nároku na kompenzačný bonus 500 Kč za dni, kedy mal potenciálnych príjemca nariadenú karanténu alebo izoláciu.
Hospodárska komora nový vládny systém kompenzácií kritizovala ako nerovný a nespravodlivý. Vadí jej princíp paušálnej platby za zamestnancov, ktorý nezohľadňuje rozdielne náklady podnikateľov v rôznych odvetviach ani odlišné modely podnikania. Nový systém kompenzácií vadí aj ďalším profesijným organizáciám, predovšetkým kvôli príspevku za zamestnanca.