Austrálsky minister financií Josh Frydenberg potvrdil, že komunikoval so šéfom Facebooku Markom Zuckerbergom o tom, ako vyriešiť pretrvávajúce názorové nezhody, a dodal, že rokovania budú pokračovať aj počas víkendu.
Facebook vo štvrtok bez varovania zamedzil svojim používateľom v Austrálii možnosť zdieľať spravodajstvo a celosvetovo zablokoval prístup ku kontám austrálskych médií. Toto rozhodnutie bolo reakciou na návrh zákona, na základe ktorého by musel austrálskym médiám platiť za zdieľanie ich obsahu.
Austrálsky premiér Scott Morrison tento krok odsúdil ako výhražné správanie a americkú spoločnosť vyzval na návrat k rokovaciemu stolu. Zároveň dodal, že sa o znenie sporného legislatívneho návrhu zaujímajú aj iné krajiny a že o ňom už diskutoval s indickým premiérom Nárendrom Módím a kanadským predsedom vlády Justinom Trudeauom.
Legislatívny návrh schválila v stredu austrálska Snemovňa reprezentantov a teraz sa ním zaoberá Senát.
Facebook obhajoval svoju dramatickú reakciu na túto právnu normu, ktorá je podľa neho založená na "zásadnom nepochopení vzťahu medzi našou platformou a vydavateľmi, ktorí ho používajú na zdieľanie spravodajského obsahu", uviedol manažér Facebooku pre Austráliu a Nový Zéland William Easton.
Americký technologický gigant vyvolal pohoršenie aj preto, že omylom zablokoval nielen spravodajské médiá, ale i kontá niekoľkých miestnych zdravotníckych úradov, pohotovostných služieb a charitatívnych organizácií - a dokonca aj svoju vlastnú stránku. AFP si všíma, že rozhodnutie Facebooku je v kontraste s krokom spoločnosti Google, ktorá v posledných dňoch v reakcii na regulačný tlak uzavrela dohody s mediálnymi organizáciami vrátane spoločnosti magnáta Ruperta Murdocha.