Narodenie samičky Elizabeth Ann oznámil americký úrad na ochranu prírody Fish and Wildlife Service (FWS), jedná sa pritom o doteraz prvé naklonované ohrozené zviera v USA, napísal server stanice BBC.
Tchory čiernonohé sa v jednej chvíli už považovali za vyhynuté. Všetci dnes žijúci jedinci pochádzajú zo siedmich predkov, ktorí boli nájdení v roku 1981 na farme v štáte Wyoming. Naklonovanie nových tchorov podľa vedcov zlepší genetickú rôznorodosť v ich populácii, mrazené zviera totiž nepatrí medzi týchto sedem predkov, a má preto rôznorodejší genetický kód, než zvyšok dnes žijúcich tchorov černonohých.
"Hoci sa jedná o predbežný výskum, je to prvé naklonovanie pôvodného ohrozeného druhu v Severnej Amerike, ktoré nám poskytuje sľubný nástroj v našej trvalej snahe o zachránenie tchorov černonohých," povedala Noreen Walshova, ktorá má vo FWS na starosti región rozprestierajúce sa cez územie ôsmich štátov na západe USA.
Vedci sa nechystajú vypustiť Elizabeth Ann do voľnej prírody, namiesto toho zostane v chovateľskej stanici v Colorade, kde ju budú sledovať.
Tchory čiernonohé sú jediným domácim druhom tchorov v Severnej Amerike a sú teraz tak ohrození, že chovatelia vlani 120 jedincov naočkovali proti Covid-19. Po svete totiž zomreli po nákaze koronavírusom desaťtisíce tchorov príbuzných noriek. Dánsko ich potom nariadilo vybiť cez 17 miliónov kvôli obavám z novej mutácie vírusu, ktorá sa u nich objavila.