Dostatok jedla nemá v tejto blízkovýchodnej krajine "alarmujúcich a rekordných" 12 miliónov ľudí, čo je takmer 60 percent obyvateľstva, uviedol koordinátor zmienenej skupiny pre Sýriu Konstantin Witschel. Humanitárna situácia sa v priebehu uplynulého roka všeobecne zhoršila, a týka sa to najmä utečencov. "Situácia v táboroch je hrozná," povedal Witschel po návšteve mesta Asas na severe Sýrie.
Podľa jeho vyjadrenia v utečeneckých táboroch chýbajú takmer všetky druhy zásob, pričom podmienky ľudí ešte viac zhoršujú zimné teploty a hustý dážď. "Počas našej návštevy sme stretli 30 detí, ktoré mali oblečené iba svetre a sandále v počasí s teplotou šesť-sedem stupňov Celzia," dodal Witschel. Pokles sýrskej líry strojnásobil ceny za potraviny, upozornil humanitárny pracovník.
Vážnosť ekonomických následkov koronavírusovej pandémie sa nedarí zmierniť; mnoho ľudí si v Sýrii môže dovoliť iba polovicu toho, čo potrebuje na minimálne prežitie. Sýrska občianska vojna sa začala v marci 2011 ako pokojné prodemokratické protesty, čoskoro sa však rozvinula do plného konfliktu, na ktorom sa postupne začali podieľať aj bojovníci a sily z viacerých cudzích krajín.