Pre agentúru SITA to uviedol Peter Dojčan z mediálneho tímu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) vyzval na diskusiu, za akých podmienok povoliť verejné bohoslužby. Argumentuje tým, že v zariadeniach sociálnych služieb klienti a aj zamestnanci žiadajú čoraz častejšie o duchovnú službu. Zo zariadení s koronavírusom, kde sa s klientmi chodí modliť duchovný ich denominácie, v prípade katolíkov vysluhuje aj sviatosti Svätého prijímania, spovede, pomazania chorých, hlásia podľa Krajniaka lepšie priebehy ochorení klientov, ktorí majú aj duchovnú pomoc.
Bývalej ministerke kultúry Ľubici Laššákovej (Hlas-SD) sa zdá Krajniakovo uvažovanie „ako z iného sveta”. „Nemocnice sa plnia tými najohrozenejšími, ale on chce otvoriť kostoly, aby nákaza vyčíňala medzi nimi ďalej. Nečudujem sa, že táto vláda nezvláda boj s pandémiou. Ako by aj mohla, keď viera a ideológia stoja nad vedeckými faktami a opatreniami,” napísala vo svojom profile na sociálnej sieti.
Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) návrh Krajniaka odmieta. V čase vrcholiacej pandémie považujú progresívci takýto nápad za krajne nezodpovedný a nebezpečný. V tlačovej správe o tom informoval riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva. „Slovensko je dnes najhoršie na svete nielen v počte úmrtí, ale už aj v počte hospitalizácií s koronavírusom na milión obyvateľov. V tejto situácii vyzvať na otvorenie kostolov, aby sa v nich občania hromadne modlili za ukončenie pandémie, je krajne nezodpovedné a nebezpečné,” uviedla predsedníčka PS Irena Bihariová. Europoslanec a podpredseda PS Michal Šimečka upozornil, že hromadné stretávanie sa v kostoloch vedci vyhodnotili ako jednu z najrizikovejších aktivít.
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) podľa slov podpredsedu Tomáša Merašického žiada vládu, aby pred blížiacimi sa Veľkonočnými sviatkami najneskôr od konca marca umožnila veriacim účasť na bohoslužbách a cirkevných obradoch v súlade s prísnymi protipandemickými opatreniami a primeraným obmedzením maximálneho počtu zúčastnených osôb. „Návštevy bohoslužieb a duchovná služba kňazov občanom je dôležitá, veď v čase pandémie ľudia ešte viac potrebujú starostlivosť o svoj duchovný a sociálny rozmer. Žiadame preto, aby vláda našla racionálne riešenie pre verejné bohoslužby s dodržiavaním pravidiel,” doplnil predseda KDH Milan Majerský. Stanovisko poskytol Stano Župa z komunikačného oddelenia KDH.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje otváranie kostolov v momentálnej situácii za absolútne nezodpovedné. Odôvodňuje to tým, že kostoly navštevujú prevažne starší občania, ktorí sú v prípade koronavírusu najviac ohrozenou skupinoum. „Ale ak chce niekto otvoriť kostoly, tak rovno môžeme otvoriť aj služby a obchody,” doplnil hovorca SaS Ondrej Šprlák.