Slovensko sa tento týždeň ocitlo na čele svetových štatistík v prípade ochorania COVID-19. Len minulý týždeň sa na svetlo sveta dostalo, že sme sa vyštverali na prvú priečku v počte mŕtvych na koronavírus na milión obyvateľov. Tentoraz už vedieme aj v počte hospitalizovaných, ktorých je v našich nemocniciach rekordné množstvo.
Len v pondelok slovenské štatistiky hlásili, že na lôžkach leží takmer 4 000 ľudí s potvrdením a podozrením na COVID-19. Podporu pľúcnej ventilácie potrebuje 347 pacientov. Slovensko už povolalo aj lekárov zo zahraničia, keďže slovenskí zdravotníci sú po mesiacoch starostlivosti na konci so silami. Napriek lockdownu, ktorý tu máme už takmer dva mesiace sa nemocnice stále plnia a márnice hlásia nestíhanie v spaľovaní mŕtvych. Analytici z projektu Dáta bez pátosu upozorňujú, že počet ľudí v zdravotníckych zariadeniach je nerovnomerný.
„Od začiatku roka máme 5-tisíc úmrtí. Za 11 dní budeme mať celkovo 9 000, za ďalších 11 dní 10 000, takto sa dostaneme po Veľkej noci na 12 000 úmrtí,“ hovorí analytik Ivan Bošňák s tým, že v priemere zomiera na všetky choroby a príčiny na Slovensku okolo 5-tisíc ľudí za mesiac. Premiér Igor Matovič na dnes zvolal stretnutie expertov, s ktorými chce prebrať ako ďalej. „Od začiatku decembra nám počty ľudí v nemocniciach rastú. Bez ohľadu na to, čo sme urobili, bez ohľadu na vianočný či tvrdý lockdown alebo COVID-automat,“ tvrdí.
Vo zvolenskej nemocnici už napríklad cez víkend prišlo na pomoc 48 vojakov. „Čoraz viac sa objavujú aj prípady mladších ľudí s veľmi závažným priebehom a nutnosťou intenzívnej zdravotnej starostlivosti, prípadne umelej pľúcnej ventilácie,“ uviedla riaditeľka Ľudmila Veselá. Primátor Kežmarku Ján Ferenčák však upozorňuje, že v štatistikách nemajú kompetentní poriadok. U nich v meste totiž pred týždňom ukazovalo 95 hospitalizovaných, no realita bola 20 ľudí.
Ľudia sú už unavení
Zuzana Krištúfková, epidemiologička
- Na tejto nepriaznivej situácií sa podieľa viacero faktorov. Jedným z nich je britská mutácia vírusu. Táto mutácia sa nielen rýchlejšie šíri, ale spôsobuje aj ťažšie ochorenia a má aj vyššiu smrtnosť. Ďalším faktorom je, že situácia u nás je dlhodobo nepriaznivá, ľudia sú už unavení a mnohí nedodržiavajú opatrenia, ktoré sú podľa mňa nastavené dobre.