Minister práce Milan Krajniak (48) hovorí, že modlitby pomáhajú pacientom ľahšie prekonať COVID-19, a preto chce s hlavným hygienikom aj s koaličnými partnermi predebatovať otváranie Božích chrámov. Jedným z „nepriestrelných“ argumentov má byť príhoda z roku 1710, keď mali modlitby pomôcť poraziť mor v Trnave. Jeho návrh sa bude riešiť na najbližšej koaličnej rade, a to v čase, keď leží v nemocniciach rekordný počet pacientov. Nový Čas zisťoval, čo si o tom myslia odborníci.
Na Slovensku je už vyše dvoch mesiacov tvrdý lockdown, no krivka úmrtí aj hospitalizovaných vytrvalo stúpa. „Hnusobu“ sme stále nedokázali poraziť a minister práce prišiel s receptom, čo by mohlo pomôcť. Podľa Krajniaka sa v našich životoch občas dejú veci, ktoré nedávajú vedeckú logiku, a predsa sú reálne. Jednou z takýchto vecí má byť to, že modlitby pomáhajú pacientom s koronavírusom. Túto informáciu má mať priamo z domovov sociálnych služieb, ktoré spadajú pod jeho rezort.
„Čoraz častejšie nás klienti a aj zamestnanci zariadení žiadajú o duchovnú službu. Pretože na vlastnej aj sprostredkovanej skúsenosti vidia, že modlitba ľuďom pomáha. Zjednodušene povedané, v zariadeniach s covidom, kde sa s klientmi chodí modliť duchovný ich denominácie, v prípade katolíkov vysluhuje aj sviatosti svätého prijímania, spovede, pomazania chorých, z takýchto zariadení nám hlásia lepšie priebehy ochorení klientov, ktorí majú aj duchovnú pomoc,“ hovorí minister, ktorý sa netají tým, že je silno veriaci. Svoje tvrdenia vraj nemá podložené vedeckou štúdiou, no viaceré nemocnice mu mali dôležitosť duchovných služieb potvrdiť.
Riešiť to budú na koaličnej rade
Krajniak predostrie otvorenie kostolov už na najbližšej koaličnej rade. Jedným z jeho argumentov je príhoda spred vyše tristo rokov, keď v Trnave niekoľko mesiacov vyčíňal mor a zúfalí ľudia sa rozhodli modliť. „A stal sa zázrak. Od toho momentu sa mor skončil. Od toho momentu už v Trnave nikto na mor nezomrel,“ opisuje historickú udalosť minister. Na jeho stranu sa okamžite postavila aj poslankyňa OĽaNO Anna Záborská, ktorá dúfa, že sa čoskoro stretnú na spoločnej bohoslužbe.
„Pribúdajú dobré argumenty za otvorenie našich chrámov pre verejné bohoslužby za dodržania prísnych protipidemiologických opatrení. Hovorme o nich a diskutujme o ďalších krokoch,“ hovorí Záborská. Nový Čas oslovil Krajniaka s otázkou, kedy asi by chcel kostoly otvoriť.
„To vôbec nie je tak, že ja tlačím na pílu a chcem z toho urobiť otázku nejakého politického zápasu. To vôbec nie. Malo by ísť o pokojnú diskusiu, a až keď vznikne nejaká dohoda, tak potom o tom môžeme hovoriť,“ povedal s tým, že to musí najprv prekonzultovať s hlavným hygienikom Jánom Mikasom a s koaličnými partnermi.
Dodáva, že je to jeho osobný návrh a rešpektuje všetky súčasné obmedzenia. Pretláčať to vraj nemieni. „Ja toto nechcem riešiť ako politickú otázku, ale ako otázku celospoločenskej diskusie, či vieme nájsť o tomto dohodu a nebudem to vôbec po politickej línii pretláčať. Je to môj osobný názor,“ uzavrel minister.
Mikas: Musíme byť trpezliví
Mikasov názor Krajniaka zrejme nepoteší. Podľa hlavného hygienika je situácia veľmi vážna a nezlepšuje sa. „V súčasnosti preto neodporúčame a nevidíme priestor na uvoľňovanie opatrení. Zároveň si uvedomujeme, že opatrenia sú v platnosti už dlho. Ich aktuálnym uvoľňovaním, nedodržiavaním a obchádzaním si však zlepšenie situácie odďaľujeme,“ povedala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková. Martin Kramara z KBS hovorí, že je zrejmé, že sa nedá vrátiť k verejným sláveniam s väčším počtom ľudí.
„Čoraz viac veriacich si však naliehavo žiada sviatostnú pomoc, predovšetkým svätú spoveď a sväté prijímanie; hoci ich prosíme o trpezlivosť, ukazuje sa, že obdobie, počas ktorého je prakticky znemožnená akákoľvek duchovná služba, sa neustále predlžuje,“ povedal Kramara s tým, že desiatky kňazov sú v nemocniciach a veľmi jasne vnímajú vážnosť situácie.
Pomohlo by im, aby polícia nezatvárala kostoly, ktoré prijímajú ľudí aspoň na súkromnú modlitbu. Premiér Igor Matovič tvrdí, že je síce veriaci, ale nepovažuje to za dobrý nápad: „Myslím si, že by to bolo mimoriadne nezodpovedné otvárať kostoly.“