EÚ sa súčasne dohodla aj na pozastavení časti rozvojovej pomoci pre Mjanmarsko. Oznámil to šéf európskej diplomacie Josep Borrell, ktorého citovala agentúra AFP.
Borrell uviedol, že šéfovia diplomacií členských štátov EÚ prijali na pondelkovom zasadnutí v Bruseli politické rozhodnutie o uplatnení sankcií zameraných na predstaviteľov armády zodpovedných za puč v Mjanmarsku a ich ekonomické záujmy.
Dodal, že "všetka priama finančná podpora z nášho rozvojového systému pre vládne reformné programy je pozastavená".
K prevratu v Mjanmarsku došlo 1. februára - v deň, keď sa mala konať ustanovujúca schôdza nového parlamentu, ktorý vzišiel z novembrových volieb. Armáda následne vyhlásila rok trvajúci výnimočný stav a zadržala popredných predstaviteľov civilnej vlády a ďalších politických lídrov. Puč zdôvodnila podozreniami z volebných podvodov.
Vo voľbách drvivo zvíťazila Národná liga za demokraciu (NLD) vedená laureátkou Nobelovej ceny mieru Aun Schan Su Ťij. Tá v civilnej vláde zastávala funkciu štátnej kancelárky, čo je v Mjanmarsku funkcia fakticky sa rovnajúca premiérskemu kreslu.
Armáda po prevrate dosadila "prechodnú" vládu, ktorá bude podľa jej vyhlásení pri moci len do nových volieb.
Proti prevratu v krajine už tretí týždeň prebiehajú masové demonštrácie. Protestujúci žiadajú návrat civilnej vlády a tiež prepustenie Aun Schan Su Ťij. Armáda medzičasom pozatýkala stovky ľudí, často štrajkujúcich štátnych zamestnancov, ktorí na protest proti štátnemu prevratu odmietali pracovať.