Británia má dnes zaočkovaných 17 miliónov ľudí, čo je 26 % celého obyvateľstva a asi 1/3 tých nad 18 rokov. My 17 miliónov nebudeme mať nikdy, čo je OK, ale 26 % budeme mať asi na MDD a všetkých v DSS asi až v lete.
Británia sa na základe plných nemocníc a veľa úmrtí rozhodla podľa výpočtov vedcov, že treba očkovať v poradí v skupinách:
- nad 70 rokov - prioritné skupiny 1-4
- nad 50 a do 69 rokov - prioritné skupiny 5-9
- ostatní od 0 do 49 rokov
Obyvateľom nakreslili 3 jednoduché grafy z nemocníc/úmrtí/prepustení a uviedli, že je to tak preto, že tých nad 70 rokov je v nemocniciach viac ako všetkých ostatných a veľmi veľa ich umiera. Dnes sú všetci nad 75 rokov zaočkovaní. Británia je dnes oproti špičke na 1/6 počtu nových infikovaných denne a rovnako na 1/6 úmrtí oproti špičke. To ako keby malo Slovensko denne 350 nových prípadov a 18 úmrtí. Zjednodušene: Británia má za týždeň toľko nových prípadov a úmrtí, koľko má Slovensko na 1 deň (na 1 mil. obyvateľov).
Británia vie v 4 krokoch: ČO/KEDY/AKO/PRE KOHO otvorí a na MDŽ otvára VŠETKY ŠKOLY - postupne ostatné," píšu analytici na facebookovej stránke.
Následne premiérovi pripomenuli, že na testovacej aj očkovacej stratégii pracovali poradné tímy okolo Borisa Johnsona. "Dáta, ich presná interpretácia, analýza a následne formulovanie hypotéz, ich dokazovanie a prijímanie opatrení a rozhodnutí je dôležité robiť v tíme. V dobre vybratom tíme odborníkov. Veríme, že to pôjde. Dajte si poradiť, je to silná stránka lídrov, že veľa počúvajú," odkazujú Matovičovi s tým, že "pre Slovensko sú dobrým príkladom krajiny ako Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Belgicko, Maďarsko a aj Poľsko, ktorí sa dostali na zlomok svojich špičiek nových pozitívnych prípadov a na zhruba polovicu "našich" čísiel. Nemci ako výnimka sú na štvrtine."
Na záver spomenuli, že pre Britániu bol žolíkom brexit, ktorý im zrejme pomohol pri objednávaní vakcín a sú tak popredu a vyhrávajú.