Na utorkovej tlačovej konferencii to vyhlásil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Začiatkom februára evidovali 281 zariadení v krízovej situácii, momentálne ich je 257. Minister zároveň informoval, že z 31 000 zamestnancov a klientov ZSS na celom Slovensku, ktorí sa chceli dať zaočkovať proti COVID-19, bolo doteraz vakcinovaných 11 428 z nich, teda 37 percent. Dúfa, že do polovice apríla bude zaočkovaný každý klient a zamestnanec zariadenia, ktorí o to prejavili záujem.
Do ZSS bolo podľa Krajniaka distribuovaných zhruba 11 miliónov ochranných rúšok, 374 000 ochranných oblekov, 278 000 respirátorov FFP2 či takmer 8 000 ochranných štítov. "Preplácame vitamín D3, čo sa ukázalo ako veľmi vhodná prevencia, jednak voči ochoreniu COVID-19 a ak aj niekto ochorie, tak aj ako prevencia proti horšiemu priebehu," poznamenal minister. V teréne je 100 kyslíkových koncentrátorov a ďalších 100 sa ministerstvo snaží zabezpečiť. "Chceme tak čo najviac ochrániť klientov ZSS pred hospitalizáciou. Pomáhame tým aj nemocniciam," uviedol Krajniak. Deklaruje, že majú vypracovanú metodiku a online rokujú so všetkými zariadeniami, kde sa vyskytuje COVID-19.
Zavádza sa aj takzvaný nemecký model, ktorý by mal predchádzať tomu, aby klienti s COVID-19 dostali zápal pľúc. Všetky osvedčené metódy zo zahraničia sa snaží rezort aplikovať aj na Slovensku. "Pomoc, ktorá smerovala do ZSS, je na úrovni 46 miliónov eur. Pomoc bola najmä v materiálovej podobe, ale sú to aj finančné odmeny či preplácanie vitamínu D3 a ďalších vecí," poznamenal Krajniak. Vyzdvihol, že v prepočte na milión obyvateľov v porovnaní s relevantnými krajinami umiera na Slovensku na COVID-19 najmenej ľudí v ZSS. "Veľká vďaka patrí všetkým zamestnancom zariadení, ktorí sa napriek nízkemu finančnému ohodnoteniu správajú veľmi hrdinsky a obetavo," skonštatoval Krajniak.
Starosta bratislavského Ružinova Martin Chren na tlačovej konferencii povedal, že vakcinácia klientov ZSS má zmysel a funguje. Dôkazom je podľa neho aj výskyt COVID-19 v dvoch ružinovských zariadeniach, v prvom, kde už boli zaočkovaní klienti prvou dávkou vakcíny a v druhom, kde zatiaľ zaočkovaní neboli. "Priebeh ochorenia COVID-19 medzi klientmi bol výrazne lepší v zariadení, kde boli klienti už zaočkovaní prvou dávkou vakcíny v porovnaní s druhým domovom seniorov, kde klienti zatiaľ zaočkovaní neboli," skonštatoval.