Čo je to bezpečnostný softvér, ako funguje a prečo ho aj vaše zariadenie naozaj potrebuje?
Antivírus nie je bezpečnostný softvér
Oba pojmy sa v súčasnosti používajú ako synonymá, avšak z pohľadu používaných technológií medzi nimi existujú rozdiely. Antivírus je softvér, ktorý pôvodne slúžil na zachytávanie či odstraňovanie počítačových vírusov z infikovaných zariadení. S dramatickým nárastom rôznych druhov škodlivého kódu (vírus je len jeden z nich) a foriem útokov, sa tradičné antivírusové programy vyvinuli do komplexnejších riešení, ktoré dnes označujeme ako bezpečnostné riešenie alebo bezpečnostný softvér.
Viac vrstiev ochrany
Dnešné bezpečnostné riešenia sú zložené z viacerých vrstiev ochrany, ktoré nielen zachytávajú, blokujú a odstraňujú škodlivý kód, ale rovnako chránia používateľov pred ďalšími kybernetickými hrozbami. Dobrým príkladom je funkcia Anti-phishing. Tá chráni pred pokusmi o získanie hesiel, platobných údajov alebo iných citlivých informácií, ktoré útočníci nadobudnú pomocou sociálneho inžinierstva – teda techník, ktoré prostredníctvom psychologickej manipulácie spôsobujú u používateľa želanú zmenu jeho správania v prospech útočníka. Výsledkom tejto manipulácie je získanie osobných informácii o používateľovi podvodom. Ďalším príkladom môže byť funkcia Anti-Theft, ktorú používateľ ocení pri odcudzení zariadenia.
Ochrana dát
V dnešnom digitálnom svete sa k internetu nepripájajú len počítače a telefóny, ale aj televízory či chladničky. Akékoľvek informácie z týchto zariadení majú pre útočníkov obrovskú hodnotu, pretože sa ich následne snažia výhodne predať alebo ich využijú na vlastné obohatenie, prípadne na vydieranie. Práve týmto hrozbám dokáže predísť kvalitný bezpečnostný softvér. Množstvo dát, ktoré prúdi po pripojení vášho zariadenia k internetu, jednoducho nie je možné mať pod vlastnou kontrolou a v bezpečí. Dokonca ani v prípade, ak poznáte zásady bezpečného prehliadania internetu. A práve vtedy prichádza na scénu bezpečnostný softvér, ktorý vás a vaše zariadenia chráni.
Článok vznikol v spolupráci so vzdelávacím portálom Bezpečne na nete.
Viac o bezpečnosti na internete sa dočítate na stránke bezpecnenanete.sk.