Väčšina penzistov sa tak musí uskromniť, alebo ak sa ešte dá, niekde si privyrobiť. Čo robiť, ak dôchodcovi výška mesačného dôchodku na pokrytie potrieb nestačí? Podľa Petra Gurecku, odborníka na osobné financie z PARTNERS GROUP SK, je v prvom rade vhodné preskúmať, či sú všetky mesačné výdavky naozaj nevyhnutné. Mnohým seniorom utekajú mesačne peniaze za tovary či služby, ktoré nutne nepotrebujú.
Už len poplatky v bankách či za služby mobilného operátora platia veľa len preto, že balíky nemajú správne nastavené. Podľa finančného odborníka Petra Gurecku sú problémom aj nepremyslené nákupy. „Ide o zásobovanie sa potravinami v akcii alebo nákup nepotrebných zľavnených darčekov pre rodinu,“ tvrdí. Ako pokračuje, nie je prekvapením, ak pri finančnom audite seniori často zistia, že práve tu míňajú najviac. Kde a ako by mohli seniori usporiť čo najmenej bolestne?
Internetbanking
Marián Búlik, finančný analytik
- Pomerne drahý je aj výber hotovosti z bankomatu alebo na pobočke kreditnou kartou. Všetky operácie, ktoré musí urobiť manuálne zamestnanec, alebo si vyžadujú osobitnú aktivitu, ktorá nezodpovedáju hlavnému účelu ako v prípade kreditnej karty, bývajú vysoko spoplatnené. Treba ich vždy zvážiť, a ak operáciu potrebujete, hľadať elektronickú cestu, ako ju realizovať.
Kde sa dá ušetriť veľa a hneď
Overte si, aké bankové služby často využívate a či ich máte zahrnuté v pravidelnom mesačnom poplatku za vedenie účtu. Pri seniorských účtoch sú totiž niektoré bankové služby, napríklad výbery z bankomatu, prevody z účtu na účet či iné bežné služby, často spoplatnené nad rámec mesačného poplatku.
Skontrolujte si, za aké služby mobilného operátora platíte v mesačnom paušále a či v ňom máte zahrnuté aj služby, ktoré vôbec nevyužívate. V prípade seniorov môže ísť napríklad o zbytočne vysoký objem predplatených dát. Rovnako si zvážte, či nie je čas na zrušenie pevnej linky v prípade, že už máte mobilný telefón.
3. Automobil a pohonné látky
Zvážte, či náklady spojené so starostlivosťou o vozidlo nie sú vyššie ako samotná hodnota staršieho auta a aj jeho využitie.
4. Spoločné stravovanie
Mnoho školských jedální ponúka možnosť stravovania aj pre seniorov za priaznivejšie ceny. Usporíte tak na nákupe potravín a príprave obedov počas pracovného týždňa. Aj v dnešnej koronovej dobe je to možné, niektoré jedálne stále varia jedlo na osobný odber. Prípadne skúste zistiť, či takúto službu neponúka priamo vaša obec.
5. Presťahovanie
Zmena bývania z väčšieho do menšieho domu alebo bytu. Cieľom je zmena bydliska kvôli úspore nákladov na bývanie. Ide síce zrejme o najdrastickejšiu zmenu, no zároveň aj o najvýraznejšiu úsporu pri mesačných nákladoch.
Ako na to
- Začnite kontrolou svojich financií.
- Urobte si svoj presný mesačný finančný rozpočet.
- Určite si finančné ciele na najbližšie roky.
- Urobte si plán mimoriadnych príjmov a mimoriadnych výdavkov, o ktorých už viete, že môžu nastať.
- Zrátajte pravidelné poplatky, ktoré viete okamžite znížiť, napr. poplatok za bankový účet.
- Naučte sa povedať nie na finančné požiadavky rodiny a známych, ktoré ste neplánovali .
- Napíšte si kalendár výdavkov, ktoré vás čakajú, aby ste na nič nezabudli.
- Pri väčších finančných rozhodnutiach sa vždy poraďte s odborníkom.
Pozor na exekúcie
Splácanie pôžičiek a úverov je veľmi dôležité pre každého, obzvlášť pre seniorov. Z hľadiska exekúcií sú dôchodcovia jednou z najohrozenejších skupín obyvateľstva. Podľa zákona sa totiž aj dôchodok berie ako príjem, ktorý rovnako podlieha riziku exekúcie. „V roku 2020 bolo viac ako 34-tisíc dôchodkov exekvovaných, čo znamená, že dôchodok môže klesnúť až na úroveň životného minima,“ vysvetľuje Peter Gurecka.