Oznámil to v stredu americký federálny Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA). Vakcína je pri miernom až vážnom priebehu choroby efektívna celkovo na zhruba 66 percent. Správou sa bude v piatok zaoberať expertný panel FDA, ktorý by mal v najbližších dňoch rozhodnúť, či odporučí vakcínu. Kladné rozhodnutie by nemalo výraznejšie ovplyvniť celkovú dostupnosť vakcín, keďže výrobca bude v prvom týždni po prípadnom schválení schopný dodať iba niekoľko miliónov dávok.
Spoločnosť testovala jednodávkovú vakcínu na 44-tisíc ľuďoch v USA, Latinskej Amerike a Južnej Afrike. Najlepšie výsledky zaznamenali v USA, kde bola vakcína pri miernom až vážnom priebehu choroby efektívna na 72 percent. V Latinskej Amerike to bolo 66 percent a v Juhoafrickej republike 57 percent. Efektivita pri potláčaní najhorších symptómov ochorenia bola podľa štúdie vo všetkých krajinách vysoká a po 28 dňoch od podania vakcíny sa neobjavil žiaden prípad úmrtia ani hospitalizácie.
Aj keď je účinnosť vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson v prípade mierneho priebehu ochorenia v porovnaní s vakcínami od spoločností Pfizer a Moderna nižšia, odborníci ju považujú za veľmi dôležitý nástroj v boji proti pandémii.
Odborníci z FDA budú v piatok diskutovať o vlastnostiach tejto vakcíny, pričom ju zrejme odporučia na núdzové použitie.
V USA, ktoré sú s viac ako pol miliónom obetí pandémiou najviac postihnutou krajinou na svete, by tak išlo o tretiu vakcínu nasadenú v boji proti tejto nákaze.
Ako pripomína AFP, výhoda vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson spočíva v tom, že pre zaistenie optimálnej ochrany stačí podať iba jednu dávku. Okrem toho je možné skladovať ju v štandardných chladničkách namiesto veľmi chladného prostredia, ktoré si vyžadujú vakcíny od spoločností Pfizer či Moderna.