Podpora od kolegov
Krajčí demisiu zatiaľ nezvažuje ani po stupňujúcich sa výzvach kolegov. Nateraz mu stačí podpora premiéra Igora Matoviča. „Musím úprimne povedať, že som, samozrejme, smutný aj z reakcie pána Sulíka, eventuálne aj z reakcie niektorých poslancov zo strany Za ľudí, že ma vyzývajú, aby som vyvodil politickú zodpovednosť za situáciu, ktorá sa teraz udiala, na druhej strane mám veľmi silnú podporu pána premiéra a vlastného klubu. V tejto situácii nepovažujem za úplne správne utekať z bojiska,“ povedal Krajčí. Ten pred pár dňami hovoril aj o tom, že nevidí za seba náhradu, no keď niekto príde a bude chcieť, tak mu svoje miesto veľmi rád prenechá.
Prezidentkine rokovania s dvomi najvyššími ústavnými činiteľmi prišli len pár dní po tom, čo expremiér Peter Pellegrini vyzval súčasnú vládu, aby podala demisiu, a od Čaputovej žiadal vymenovanie úradníckej vlády, ktorá by bola do predčasných volieb. Pellegrini svoju výzvu adresoval hlave štátu aj osobne - v pondelok ju tajne navštívil v paláci.
Nemala by do toho zasahovať
Radoslav Štefančík, politológ
- Máme parlamentnú demokraciu. To znamená, že ľudia v parlamentných voľbách rozhodujú o tom, aké bude zloženie parlamentu a následne podľa toho, aké ľudia rozdajú karty a ktorým stranám dajú dôveru, tak potom sa v parlamente rozhodne, ako bude vyzerať vláda. Prezidentka by u nás mala mať fakt len tie ceremoniálne kompetencie a jej najdôležitejšou kompetenciou je poveriť človeka zostavením vlády po voľbách. V každom prípade by nemala zasahovať do formovania vládneho kabinetu počas legislatívnej periódy, lebo je to potom popieranie výsledkov volieb.
Nerada by do toho vstupovala
Grigorij Mesežnikov, politológ
- Je predstaviteľné, že hlava štátu vyjadrí svoju nespokojnosť s členmi vlády. Veď v minulosti sme boli svedkami takýchto výrokov, predchádzajúci prezident mal napríklad výhrady voči ministrovi vnútra a žiadal jeho odchod. Situácia je vážna, úplne by som to nevylúčil, ale myslím, že prezidentka by do toho nerada vstupovala, aby nebola obviňovaná, že zasahuje do straníckej politiky. Ale mohla naznačiť, že treba niečo robiť. Podľa mňa sa pozícia Mareka Krajčího po tých všetkých udalostiach a nešťastných štatistikách stáva čoraz viac neudržateľná.
Môže vymenovať úradnícku vládu?
- Peter Pellegrini vyzval vládu, aby podala demisiu a prezidentku Čaputovú, aby vymenovala novú úradnícku vládu.
- Tá by pozostávala z odborníkov, ktorí by museli do 30 dní predložiť svoj program parlamentu a požiadať ho o vyslovenie dôvery.
- Hlava štátu má však bez väčšinovej podpory v parlamente zviazané ruky a úradnícku vládu sama vymenovať nemôže. Muselo by tak ísť o rozhodnutie politických strán.
- Čaputová môže len vyzývať, resp. vyvíjať tlak na to, aby sa vláda alebo istá časť ministrov vymenila.