Odsúdenou je 69-ročná žena, ktorú v stredu v sibírskom meste Abakan v Chakaskej republike odsúdili na dva roky väzenia za členstvo v zakázanej extrémistickej organizácii. Jej 46-ročný syn Roman bol za organizovanie aktivít náboženského spoločenstva uväznený na šesť rokov, informovala agentúra AFP.
Jaroslav Sivuľskij, zástupca Európskej asociácie Jehovových svedkov, uviedol, že rozhodnutím súdu v Chakaskej republike sa "represia proti Jehovovým svedkom posunula na novú úroveň". "Takáto krutosť nemá opodstatnenie. Moderné Rusko sa z hľadiska miery prenasledovania ľudí pre ich vieru blíži k Sovietskemu zväzu," uviedol vo vyhlásení.
Upozornil, že Valentina Baranovská dostala nepodmienečný trest väzenia napriek tomu, že jej v lete roku 2020 diagnostikovali ischemickú cievnu mozgovú príhodu, informovalo náboženské hnutie. Prokuratúra pritom pre oboch obžalovaných požadovala ešte prísnejšie tresty: pre Baranovskú päť rokov väzenia a pre jej syna osemročný trest odňatia slobody.
Rusko v roku 2017 oficiálne zlikvidovalo Správnu radu Jehovových svedkov v krajine, vyhlásilo ju za extrémistickú organizáciu a zakázalo jej činnosť na celom území štátu.
Od vydania spomínaného zákazu sa stovky jehovistov v Rusku stali terčom útokov, zatknutí a stíhania. Momentálne je ich - podľa informácií na ich webovej stránke - v Rusku prenasledovaných najmenej 400.
Naposledy bol medializovaný prípad z 12. februára, keď v Moskve vzali do väzby v Moskve dvoch prívržencov Jehovových svedkov, ktorí s podozriví z aktívnej príslušnosti v extrémistickom združení. Polícia vtedy vykonala aj prehliadky v bytoch a domoch na 16 moskovských adresách.
Prenasledovanie Jehovových svedkov v Rusku pokračuje aj napriek výzve prezidenta Vladimira Putina, aby táto organizácia už nebola spájaná s terorizmom. Pravoslávna cirkev, ktorá má v Rusku veľký vplyv, zvykne jehovistov označovať za "deštruktívnu" sektu".
Svedkovia Jehovovi majú v Rusku približne 175.000 členov. Toto hnutie založené v roku 1873 v Spojených štátoch kazateľom Charlesom Russelom sa hlási ku kresťanstvu. Po svete má okolo osem miliónov aktívnych veriacich. Problémy máva s úradmi najmä pre odmietanie krvných transfúzií čo vojenskej služby.