Ako sa ďalej uvádza v Návrhu spoluúčasti SR na spoločnej podpore s Rakúskou republikou pri zmiernení následkov migrácie v Grécku, projekt by mal byť komplementárny s aktivitami Rakúska, ktoré na podobné aktivity vyčlenilo dva milióny eur. Pomoc Grécku má byť zameraná na oblasť zdravotnej starostlivosti, konkrétne formou dodania technického vybavenia a prípadne poskytnutia personálu.
„Podmienkou bude neohrozenie poskytovania zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republike v čase pandémie COVID-19,” uvádza sa v dokumente, ktorý je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Dĺžka projektu sa podľa ministerstva vnútra odhaduje na 18 až 24 mesiacov. „Pomoc sa bude realizovať v súlade s katalógom aktuálnych potrieb, ktoré identifikuje grécka strana, a ktoré je SR schopná zabezpečiť aj prostredníctvom zapojenia slovenských subjektov,” uvádza materiál.
Rezort vnútra v tejto súvislosti cituje údaje úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) z novembra 2020, podľa ktorých sa v Grécku nachádza približne 120 000 žiadateľov o azyl a migrantov, prevažne z Afganistanu, Sýrie, Pakistanu, Somálska, Konga, Iraku, Turecka a Bangladéša. „Ku koncu roka 2020 sa podľa údajov Európskej komisie nachádzalo na území Grécka 4 027 maloletých detí bez sprievodu, ktoré pricestovali do krajiny samé alebo boli počas cesty odlúčené od svojich rodín, pričom iba 1 715 z nich sa nachádza vo vyhovujúcich ubytovacích podmienkach," uvádza sa v návrhu.