Zhodli sa na tom všetky členské mestá Únie miest Slovenska (ÚMS) na štvrtkovom spoločnom online rokovaní. Zároveň požiadali Holého, aby zvážil a zmenil svoj slovník voči voleným predstaviteľom samosprávy. Samosprávy sú totiž podľa únie v tejto téme partnermi a nie terčom na "hlúpe útoky a obvinenia".
"Na základe výsledkov jeho práce a vyjadrení v súvislosti s novelou stavebného zákona je evidentné, že sa tejto téme nevenuje dostatočne, nerozumie jej a zároveň túto zložitú, odbornú tému podriaďuje svojmu politickému cieľu," informovala TASR hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová. Únia preto žiada vládu SR, aby túto agendu zverila späť do kompetencie ministerstva dopravy a výstavby, kde sú podľa nej kvalifikovaní odborníci, ktorí novú stavebnú legislatívu dokážu v spolupráci s ďalšími odborníkmi fundovane pripraviť.
Návrh novely stavebnej legislatívy z dielne Holého odmietlo v stredu (24. 2.) aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Starosta bratislavského Ružinova Martin Chren označil návrh za zlý, nedokonalý a nebezpečný nezmysel. Myslí si, že ide o pokus ukradnúť kus štátu, legalizovať korupciu, sprivatizovať stavebné konanie a o snahu obmedziť práva samosprávam i občanom. Chren tvrdí, že ak by tento návrh písali developeri a finančné skupiny, nevyzeral by inak.
Holý na kritiku ZMOS-u reagoval tým, že označil viacerých predstaviteľov samosprávy za novodobých zemepánov a synonymum korupcie. Samosprávy obvinil, že ako stavebné úrady pri prenesenom výkone štátnej správy fatálne zlyhali. Dôsledkom zlyhania má byť nedostatok bytov a ich astronomické ceny.
Kritiku ZMOS označil za klamstvo a účelové zavádzanie. Z preneseného výkonu štátnej správy v oblasti stavebného konania sa v rukách samosprávy stal podľa neho stal v mnohých prípadoch "zdroj obrovskej korupcie a vydierania". Udržiavanie tohto stavu je podľa Holého pre vládu neprijateľné.