Riaditeľ WHO pre oblasť Európy Hans Kluge povedal, že pacientom s následkami po prekonaní ochorenia COVID-19 je potrebné venovať starostlivosť a "vypočuť ich, ak chceme porozumieť dlhodobým následkom a procesu zotavovania sa z tohto ochorenia". "Pre WHO je to jasnou prioritou s maximálnou dôležitosťou a malo by to tak byť pre všetky zdravotnícke úrady," povedal Kluge.
Jeden z desiatich ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, pociťuje zdravotné problémy aj 12 týždňov po jeho prekonaní, uvádza WHO na svojej oficiálnej webovej stránke.
Regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge v tejto súvislosti skonštatoval, že o takzvanom „dlhom covide" sa toho ešte veľa nevie, no jeho „záťaž je skutočná a vážna". Vyzval preto európskych zákonodarcov, aby urobili viac pre jeho uznanie a liečbu.
Takzvaný „dlhý covid" môžu sprevádzať ťažká únava, bolesti hrudníka, zápal srdcového svalu, bolesti hlavy, zábudlivosť, depresie, strata čuchu, opakované horúčky, hnačka a zvonenie v ušiach. Podľa dostupných údajov má každý štvrtý človek s ochorením COVID-19 symptómy asi mesiac od pozitívneho testu a každý desiaty nimi trpí dokonca až dvanásť týždňov.
Kluge tiež novinárom povedal, že koronavírus sa v európskom regióne stále veľmi rýchlo šíri, no už druhý týždeň v rade podľa neho pribudlo menej ako milión nových prípadov a šírenie sa spomaľuje.