Uviedol to Markus Halt, hovorca Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory - AHK Slowakei (SNOPK) v súvislosti s medializovanými úvahami politikov o zastavení výroby v SR.
Kompletné zastavenie výroby je podľa komory neprimerané, najmä pre medzinárodne pôsobiace spoločnosti. Poškodenie transeurópskych dodávateľských reťazcov a reputácia podnikateľského prostredia Slovenska by boli príliš veľké.
"So znepokojením sledujeme, že počet prípadov ochorenia COVID-19 na Slovensku zostáva na nezmenenej vysokej úrovni," uviedol Peter Lazar, prezident AHK Slowakei. V tomto prostredí je podľa neho správne, aby politici vyskúšali existujúcu kombináciu opatrení. Lazar, naopak, nepovažuje súčasné rokovania vlády o zatváraní spoločností za riešenie. "Uzavrieť podniky na dva týždne nemôže byť správnou odpoveďou," zdôraznil.
Prezident AHK Slowakei pripomenul, že slovenská ekonomika je najmä v rámci automobilového priemyslu veľmi úzko prepojená s európskou ekonomikou. "Prerušenie dodávateľského reťazca by trvalo poškodilo dôveru v podnikateľské prostredie Slovenska," uviedol Lazar.
Počas dvoch týždňov sa podľa Lazara na Slovensku vyrobí v priemere viac ako 600.000 ton tovaru na export do EÚ. Prevažne priemyselní zákazníci v najdôležitejších partnerských krajinách, Nemecku, Rakúsku, Poľsku, ČR a Maďarsku, nemôžu takéto zlyhanie jednoducho kompenzovať. "Toto rozhodnutie by enormne znevýhodnilo Slovensko v porovnaní krajín V4," poznamenal Lazar.
Vládne plány navyše podľa Lazara neriešia správny problém. "Nemecké spoločnosti uskutočnili veľké investície do zaistenia bezpečnosti svojich zamestnancov na Slovensku," zdôraznil Lazar. Zahŕňa to podľa neho vývoj komplexných hygienických konceptov a preukázateľne efektívnu implementáciu vo firmách. Z dôvodu týchto opatrení je podľa neho riziko infekcie na pracovisku minimálne v porovnaní s rizikom infekcie v súkromnej sfére. Pred akýmkoľvek ďalším sprísňovaním by malo byť podľa Lazara zabezpečené dôsledné dodržiavanie platných predpisov v súkromnom sektore.