"Armáda nie je politickou inštitúciou a jej pokusy o zasahovanie do politických procesov sú neprijateľné. Každý takýto pokus je hrozbou pre stabilitu a bezpečnosť Arménskej republiky," uvádza sa vo vyhlásení rezortu obrany.
Pašinjan sa vo štvrtok prihovoril k tisícom svojich podporovateľov. Okrem iného vyzval armádu, aby si plnila svoje povinnosti pri ochrane hraníc a územnej celistvosti krajiny a rešpektovala vôľu ľudu a volených orgánov.
Jeho prívrženci vyšli vo štvrtok do ulíc Jerevanu po tom, čo armáda vyzvala Pašinjana na demisiu. Demonštráciu viedol sám Pašinjan, ktorý výzvu armády označil za pokus o vojenský prevrat.
Arménsky prezident Armen Sarkisjan vo štvrtok uviedol, že podniká naliehavé kroky na ukončenie tejto politickej krízy. "Vyzývam všetkých - štátne orgány, orgány činné v trestnom konaní, politické sily, všetkých občanov - aby boli zdržanliví a používali zdravý rozum. Každé neuvážené slovo alebo čin zvyšuje napätie a prehlbuje krízu," povedal Sarkisjan, ktorého právomoci sú do veľkej miery symbolické.
Požiadavka generálneho štábu armády na demisiu premiéra prišla v súvislosti s pokračujúcimi protestmi vyvolanými porážkou v konflikte o Náhorný Karabach s Azerbajdžanom. Prispelo k nej aj nedávne rozhodnutie Pašinjana odvolať zástupcu náčelníka generálneho štábu.