Jednou z hlavných príčin vzniku závažných ochorení, ako infarkt myokardu, periférne artériové ochorenia alebo aj cievna mozgová príhoda je ateroskleróza - ochorenie, ktoré má bezprostredný súvis s hladinou, tzv. zlého LDL cholesterolu v krvi. Ide pri tom o ľahko odhaliteľný parameter, ktorý vie lekár určiť z krvi pacienta. Hodnota zlého cholesterolu už nad 3,0 mmol/l predstavuje pre pacienta kardiovaskulárne riziko. Na otázky, ako sa vysoký LDL cholesterol lieči a aké zdravotné komplikácie môže vyvolať, odpovedá kardiológ, doc. MUDr. Ján Fedačko, PhD.
Aké hodnoty LDL cholesterolu sú optimálne a kedy by sme sa už mali mať na pozore?
Podľa najnovších poznatkov by hladina LDL cholesterolu mal byť pod 3,0 mmol/l, avšak kritéria pre hladinu LDL cholesterolu nám klesajú podľa kardiovaskulárneho rizika pacienta. Jednoducho povedané, u pacienta po infarkte sa budeme snažiť dosiahnuť hladinu LDL cholesterolu pod 1,8, resp. až 1,4 mmol/l.
Od akého veku lekári pravidelne sledujú hodnoty LDL cholesterolu v krvi a prečo?
Prvé hodnoty cholesterolu, najmä LDL cholesterolu, môžu byť stanovené už aj v detskom veku, ale najneskôr okolo 20. roku života a potom podľa kardiovaskulárneho rizika jedinca. Tie zhodnotí všeobecný lekár pre dospelých alebo špecialista.
Aké zdravotné komplikácie môže vyvolať vysoký LDL cholesterol?
Problémom je, že zvýšený cholesterol nebolí. Dlhodobo zvýšený cholesterol sa však usádza na stenách ciev, znižuje ich priechodnosť a vtedy vzniká ateroskleróza alebo aj kôrnatenie tepien. Výsledkom tohto ochorenia sú závažné zdravotné komplikácie: srdcový infarkt, mozgová porážka, nedokrvenie dolných končatín, postihnutie obličiek alebo napríklad poruchy erekcie u mužov.
Aká by mala byť správna životospráva na zníženie LDL cholesterolu v krvi?
O správnej životospráve, respektíve diéte už bolo popísane veľa. Problémom však je, že veľa pacientov nedosiahne cieľové hodnoty LDL cholesterolu, takouto cestou.
Vieme teda hypercholesterolémiu liečiť?
Samozrejme, ak sa hladinu cholesterolu nepodarí znížiť zmenou životosprávy a pohybovou aktivitou, odborník predpíše liečbu liekmi. Do farmakologickej liečby patria statíny, ako lieky prvej voľby, fibráty, inhibítory vstrebávania cholesterolu (lieky brániace vstrebávaniu cholesterolu), biologická liečba PCSK9 inhibítormi a inovatívna terapia založená na RNA interferencii.
Sú pacienti na Slovensku disciplinovaní čo sa liečby týka?
Je to individuálne, vidím tam však paralelu ako pri prevencii ochorenia Covid19. Disciplínu pacientov však dokážeme zlepšiť len ich pravidelnou edukáciou a hlasitým pomenovaním problému, ktorý na Slovensku máme. Pacienti liečbu často opúšťajú. Významný vplyv na ich rozhodnutie má aj negatívna reklama na tieto lieky, ktorá často vychádza z pochybných zdrojov, publikované informácie sú nepresné, nesprávne a dokonca klamlivé a nie raz sa stretávame s tým, že pacienti pri kontrole sú uspokojení dosiahnutou hodnotou LDL cholesterolu, čo klamlivo vedie k prerušeniu liečby.
Napriek rozsiahlym edukatívnym kampaniam si len 13% pacientov spája aterosklerózu s vysokým LDL cholesterolom a rovnaké percento pacientov vidí paralelu medzi aterosklerózou a rizikom vzniku cievnej mozgovej príhody. Už zníženie hladiny LDL cholesterolu o 1 mmol/L znamená pre pacienta zníženie rizika vzniku mŕtvice či infarktu o 23 %. Každé ďalšie zníženie LDL cholesterolu v prepočte mmol/L znamená pre pacienta dlhší, kvalitnejší život a zníženie rizika odvrátiteľného úmrtia. Čím nižšie, tým lepšie-platí pre hodnoty zlého cholesterolu. Dôležité je poznať hladinu svojho cholesterolu, dodržiavať zásady správnej životosprávy aj liečebný režim pod dohľadom lekára.
Článok bol podporený spoločnosťou Novartis Slovakia s.r.o.
Referencie:
SHR, časopis Humanita Plus, 2/2016
Správa Eurostat 2016
Zdravotnícka ročenka, NCZI, 2018,
Telefonický dotazník, 1000 respondentov, spoločnosť Vantage, máj 2020, objednávateľ Novartis Slovakia s.r.o
SK2102264027