Informovala o tom agentúra EFE s odvolaním sa na riaditeľa mexického ústavu epidemiológie a molekulárneho výskumu. José Ernesto Ramírez však vo štvrtok médiám tiež povedal, že táto mutácia by sa nemala nazývať mexická, pretože sa objavila aj v iných krajinách. Ramírez tiež uviedol, že táto mutácia sa môže rýchlo šíriť.
"Môžeme požiadať, aby túto variantu (koronavírusu) nejako špecificky pomenovali, ale nie je adekvátne označovať ju za mexickú mutáciu," vyhlásil Ramírez. Dodal, že táto mutácia, ktorá bola v Mexiku zaznamenaná prvýkrát vlani v októbri, sa objavila aj "v Kanade, USA a niektorých krajinách Európy a Afriky". "My len oznamujeme, že táto mutácia sa u nás teraz potvrdzuje omnoho častejšie," dodal.
V poslednej dobe sa v mnohých krajinách, vrátane európskych, šíri najmä takzvaná britská mutácia, ktorá dostala svoj názov preto, že bola prvýkrát identifikovaná vlani na jeseň v Británii. Jej výskyt potvrdzujú laboratória aj v Českej republike a na Slovensku. Ďalšie nové najznámejšie mutácie, ktoré sa rýchlo šíria, sú označované ako juhoafrická či brazílska. Nie je ale dokázané, že by spôsobovali vážnejší priebeh choroby.
Súčasné vakcíny proti covidu-19 boli síce vyvinuté na skorší variant koronavírusu, podľa rôznych štúdií by mali zabrániť vážnemu priebehu choroby aj u nových mutácií, uviedol server BBC.