Podarilo sa to nezávisle dvom samostatným vedeckým tímom, uvádza spravodajský portál CNN. Vírus má podľa nich mutáciu, ktorá mu pomáha vyhýbať sa prirodzenej imunitnej reakcii tela a tiež efektom liečby monoklonálnymi protilátkami.
Výskumníci variant označili ako B.1.526. Objavuje sa podľa nich u ľudí v rôznych štvrtiach New York City a je tiež „roztrúsený po severovýchode". Jedna z mutácií, ktorú nesie tento variant, je rovnaká ako v prípade obávanej zmeny nájdenej vo variante B.1.351, ktorý sa prvý raz objavil v Juhoafrickej republike. Zdá sa pritom, že sa dokáže nejakým spôsobom vyhýbať aj reakcii tela na vakcíny a stáva sa čoraz častejšou.
Obávaná mutácia, označovaná ako E484K, sa objavuje v najmenej 59 rôznych variantoch koronavírusu, čo znamená, že sa vyvíja nezávisle naprieč celým svetom a mohla by vírusu poskytnúť výhodu.
„Od konca decembra do polovice februára sledujeme stabilný nárast vo výskyte, pričom za posledné dva týždne bol tento nárast alarmujúci, o 12,7 %," konštatoval tím z Columbia University Medical Center v správe, ktorú zatiaľ oficiálne nezverejnili. Obávajú sa pritom, že variant by sa čoskoro mohol stať dominantným.
Je to jeden z rastúceho počtu nových variantov vírusu, ktoré sa objavujú v Spojených štátoch. Podľa odborníkov sa pritom zrejme vyvinul práve tam, pravdepodobne v New Yorku.
V utorok tiež dva tímy informovali o inom variante, ktorého výskyt sa zjavne zvyšuje v Kalifornii. Obávajú sa pritom, že nie je len nákazlivejší, ale že tiež spôsobuje vážnejší priebeh ochorenia. Podobne ako v prípade správ z New Yorku, aj ich výskum je vo veľmi skorých štádiách.
Tím z Kalifornskej univerzity v San Franciscu pri testovaní vzoriek zo štátu zistil, že v septembri sa variant vôbec neobjavoval, na konci januára však už bol v polovici vzoriek. Tento variant, ktorý vedci označujú ako B.1.427/B.1.429, má iné mutácie ako varianty z Británie, B.1.1.7 alebo B.1.351. Jedna z mutácií, L452R, napríklad ovplyvňuje spike proteín vírusu, čím pravdepodobne spôsobuje jeho väčšiu nákazlivosť. Zaznamenali tiež dôkazy o tom, že by mohol byť nebezpečnejší.
Druhý tím, z neziskovej organizácie Unidos en Salud, tiež zaznamenal zvýšený výskyt variantu s touto mutáciou. V testoch z 10. až 27. januára predstavuje 53 % pozitívnych vzoriek, zatiaľ čo v novembri to bolo 16 %.