Ani pri výživových doplnkoch však netreba zabúdať na správne dávkovanie a prípadné reakcie s inými liekmi či doplnkami. Na sociálnej sieti to pripomenul Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).
Lieky slúžia na prevenciu vzniku a liečbu ochorenia, obsahujú jednu alebo viac účinných látok a musia prejsť niekoľkými fázami klinického skúšania. Dohľad nad všetkými liekmi, vrátane tých voľnopredajných, vykonáva ŠÚKL.
"Výživové doplnky slúžia ako doplnok stravy na podporu a ochranu zdravia, obsahujú koncentrované živiny, napríklad vitamíny alebo minerály, nemusia prejsť klinickým skúšaním a dohľad nad nimi vykonáva Úrad verejného zdravotníctva," vysvetlil rozdiel ŠÚKL.
Niektoré vitamíny či minerály môžu byť dostupné vo forme výživových doplnkov aj liekov. Ide napríklad o vitamín C, D alebo horčík. "Ani pri výživových doplnkoch netreba zabúdať na správne dávkovanie a interakcie. S výberom správneho voľnopredajného lieku alebo výživového doplnku vám poradia v ktorejkoľvek lekárni," zdôraznil ŠÚKL.