O vyhlásení Bieleho domu informovala agentúra Reuters.
"Spojené štáty americké neuznávajú a nikdy neuznajú Ruskom deklarovanú anexiu Krymu, budú stáť na strane Ukrajiny a vystupovať proti ruskému agresívnemu spôsobu rokovania. Budeme pokračovať v snahe priviesť Rusko k zodpovednosti za jeho agresiu a porušovanie (práva) na Ukrajine," povedal Biden.
Bidenova administratíva už dala najavo, že stále prehodnocuje zahraničnú politiku USA voči Rusku, Číne a ďalším kľúčovým oblastiam potom, čo súčasný prezident prevzal v januári opraty po svojom predchodcovi Donaldovi Trumpovi.
V januári hovoril Biden s Vladimirom Putinom po telefóne. V rozhovore šéf Bieleho domu naliehal na Putina nielen v otázke suverenity Ukrajiny, ale vyjadril tiež znepokojenie nad uväznením popredného ruského kritika Kremľa Alexeja Navalného. Hovoril tiež o údajnom zasahovaní do minuloročných amerických volieb a o masívnom hackerskom útoku, ktorý vlani zasiahol rad amerických úradov a z ktorého mnohí experti podozrievajú Rusko.
Biely dom svoje vyhlásenie k ruskému postupu na Kryme zverejnil v čase výročia obsadenia polostrova neoznačenými vojakmi vo februári 2014.
"Pred siedmimi rokmi Rusko porušilo medzinárodné právo a normy, podľa ktorých sa k sebe navzájom správajú moderné krajiny," upozornil Biden. "Znovu opakujeme prostú pravdu: Krym je Ukrajina," stojí vo vyhlásení.
Ruský parlament 1. marca 2014 schválil zámer ruského prezidenta Vladimira Putina nasadiť na Kryme armádu kvôli údajnej potrebe chrániť životy tamojších Rusov. Nový šéf proruskej autonómnej vlády na Kryme Sergej Aksjonov po rozhodnutí ruského parlamentu požiadal Putina o pomoc.
Pre pripojenie Krymu k Rusku sa 16. marca v referende vyslovilo 96,8 percenta hlasujúcich. USA ani Európska únia hlasovanie neuznávajú. Krymský parlament nasledujúci deň vyhlásil nezávislosť polostrova a požiadal o pripojenie k Rusku. Putin následne podpísal v Kremli s predstaviteľmi Krymskej republiky a Sevastopoľa zmluvu o vstupe oboch subjektov do Ruskej federácie. Západ vzápätí uvalil na Rusko sankcie, Moskva reagovala vlastnými sankčnými krokmi.
Konflikt na východe Ukrajiny medzi proruskými separatistami a ukrajinskými vojskami si od jari 2014 vyžiadal cez 14.000 mŕtvych. Ukrajina a Západ obviňujú Rusko z vojenskej podpory separatistov, čo Moskva popiera.
Veľké boje na Donbase utíchli po uzavretí mierových dohôd v Minsku vo februári 2015, ale až doteraz sa žiadne prímerie nepodarilo udržať. Vtedajšia kríza dodnes hlboko ovplyvňuje vzájomné vzťahy západných krajín a Ruskej federácie.