"Od medzinárodného spoločenstva potrebujeme, aby podniklo najdôraznejšie možné kroky na okamžité ukončenie vojenského puču, ukončenie útlaku nevinných ľudí, navrátenie štátnej moci ľudu a obnovenie demokracie," uviedol veľvyslanec Kyaw Moe Tun na piatkovom Valnom zhromaždení OSN.
Osobitná vyslankyňa OSN pre Mjanmarsko Christine Schranerová Burgenerová predtým rázne odsúdila juntu za použitie smrtiacej sily voči demonštrantom protestujúcim proti nedávnemu vojenskému prevratu.
"Konanie armády je neospravedlniteľné a musíme naďalej požadovať zvrátenie tejto neprípustnej situácie a pre návrat Mjanmarska na cestu k demokratických reformám využiť všetky kolektívne a bilaterálne prostriedky," uviedla Burgenerová na Valnom zhromaždení prostredníctvom videospojenia. Ďalej uviedla, že jej junta neumožnila vstup do Mjanmarska.
Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ sa v pondelok dohodli na uvalení sankcií na velenie armády v Mjanmarsku. EÚ sa súčasne dohodla aj na pozastavení časti rozvojovej pomoci pre Mjanmarsko.
K prevratu v Mjanmarsku došlo 1. februára - v deň, keď sa mala konať ustanovujúca schôdza nového parlamentu, ktorý vzišiel z novembrových volieb. Armáda následne vyhlásila rok trvajúci výnimočný stav a zadržala popredných predstaviteľov civilnej vlády a ďalších politických lídrov. Puč zdôvodnila podozreniami z volebných podvodov.
Proti prevratu v krajine už tretí týždeň prebiehajú masové demonštrácie. Protestujúci žiadajú návrat civilnej vlády a tiež prepustenie Aun Schan Su Ťij. Armáda medzičasom pozatýkala stovky ľudí, často štrajkujúcich štátnych zamestnancov, ktorí na protest proti štátnemu prevratu odmietali pracovať.
Doteraz boli na demonštráciách zabití traja protestujúci a zastrelený bol aj muž, ktorý hliadkoval vo svojej štvrti v meste Rangún, aby zabránil nočnému zatýkaniu odporcov armády.