Máte zaujímavý tip, záľubu alebo fotky, o ktoré sa s nami chcete podeliť? Neváhajte a pošlite nám ich na tip@novycas.sk alebo na WhatsApp na číslo 0918 620 001
TASR o tom informovala hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská. "Počet členov v každom družstve je 11 a veliteľom môže byť ktorýkoľvek príslušník, ktorého určí riaditeľ ústavu. Požiarne družstvo je tvorené príslušníkmi zboru, ktorí danú činnosť vykonávajú popri svojej funkcii dobrovoľne. Družstvá nie sú považované za hasičské jednotky v zmysle zákona o ochrane pred požiarmi," priblížila hovorkyňa.
Okrem aktivít v rámci zboru požiarne družstvá zasahujú aj pri civilných udalostiach. Družstvo ústavu Ilava zasahovalo napríklad pri požiari chaty v obci Nitrianske Rudno, pri požiari lesného porastu na vrchu Vlčinec v Iliavke, pri záplavách na sídlisku Sihoť Ilava, pomáhali pri čistení znečistenej cesty vysokotlakovým prúdom. "Požiarne družstvo ústavu Leopoldov v poslednom období zasahovalo a spolupracovalo s hasičskými jednotkami Hasičského a záchranného zboru pri požiari skladovacích priestorov práčovne, spôsobeného samovznietením odevného materiálu, pri požiari nazhromaždeného stavebného odpadu v rámci rekonštrukčných prác vykonávaných v ústave, pri požiari na pracovisku objednávateľa prác a služieb nachádzajúceho sa v priestore ústavu a pri požiaroch spôsobených odsúdenými v priestoroch ciel ich nedbalostným konaním," priblížila hovorkyňa.
Čo sa týka materiálno-technických vybavení družstiev, v každom sa nachádza cisternová automobilová striekačka, konkrétne Karosa CAS K25. Súčasťou vybavenia sú vecné prostriedky ochrany pred požiarmi slúžiace na čerpanie a prepravu vody, prostriedky na tvorbu a hasenie penou, spojovacie prostriedky a autonómne dýchacie prístroje pretlakové. "Členovia sú vybavení nehorľavou termobielizňou, zásahovými nohavicami a kabátom, zásahovými rukavicami, nehorľavou kuklou a hasičskou prilbou," povedala Kacvinská.
Na Slovensku aktuálne pôsobí 1865 dobrovoľných hasičských zborov. TASR to potvrdil prezident Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR Pavol Ceľuch. História organizácie sa začala v roku 1922, keď bola v Trenčíne 6. augusta založená Zemská hasičská jednota.