Organizujú ho ženská komisia Medzinárodnej šachovej federácie (FIDE) a Európska šachová únia. Vo veku 17 rokov sa tak stala jednou z najmladších rozhodkýň na svete. Prejsť náročnou skúškou pritom dokázala iba polovica z prihláseých žien z celej Európy.
Stať sa šachovou rozhodkyňou a úspešne zložiť skúšku nie je vôbec jednoduché. Svedčí o tom aj fakt, že zo 17 prihlásených účastníčok z celej Európy ju zvládlo iba 8, medzi nimi aj mladučká Ema. Štvorhodinový test jej dal poriadne zabrať.
„Otázky mali overiť naše schopnosti od počítania ratingov a titulov, párovania na turnajoch a znalosti anti-cheatingu až po reálne situácie, ktoré sa stali, alebo môžu stať. Od štandardných testov v našich školách bol test iný hlavne v tom, že ku každej svojej odpovedi bolo treba vysvetliť prečo a na základe čoho sme urobili takéto rozhodnutie, čiže nejaké tipovanie odpovedí neprichádza do úvahy,“ opisuje študentka bilingválneho gymnázia, ktorá musela pred samotnou skúškou absolvovať aj podrobné školenie.
„Prebiehalo online v angličtine cez Zoom od pondelka do piatka, každý deň 4 hodiny a v sobotu nasledoval test. Prednášajúci boli IA Takis Nikolopoulos z Grécka a sekretárka ženskej komisie FIDE IA Ilaha Kadimova z Azerbajdžanu, obidvaja vysokouznávaní medzinárodní rozhodcovia,“ prezrádza. Len sedemnásťročná Ema tak už teraz môže robiť rozhodkyňu na slovenských turnajoch. Na tých medzinárodných smie byť do dovŕšenia 21 rokov zatiaľ iba pomocnou rozhodkyňou.
Svoju novú rolu si vyskúšala tento mesiac na bratislavskom turnaji Hybrid Cities Cup, kde sa zúčastnili tímy z Malmö, Osla, Barcelony a Bratislavy. Ten sa konal v Primaciálnom paláci pod záštitou primátora Matúša Valla. „Partie sa hrali pomocou smart šachovníc, ktoré prenášajú ťahy zo šachovnice do počítača. Tak hráči nemuseli cestovať na turnaj do zahraničia a stretli sa len s hráčmi svojej krajiny,“ vysvetľuje nadaná šachistka. Pevne verí, že po skončení pandémie bude môcť zbierať cenné skúsenosti na rôznych podujatiach a turnajoch.
Šachové detstvo
Eme učarovala hra s čierno-bielymi figúrkami už ako šesťročnej. Jej potenciál si všimla učiteľka v základnej škole. Vášeň pre tento šport má však takmer celá jej rodina. „Tatko hrával šachy celý život a momentálne je prezidentom Slovenského šachového zväzu, starší brat tiež kedysi hrával a po mne nastúpila ešte mladšia sestra, ktorá je teraz slovenskou reprezentantkou v šachu,“ prezrádza s tým, že už odmalička myslela a pozerala na všetko logicky.
Tento pre mladých ľudí nie úplne tradičný šport si obľúbila hneď z niekoľkých dôvodov. „Za šachovnicou miznú všetky spoločenské rozdiely a všetko, na čom záleží, je vaša myseľ tu a teraz. Zároveň sa v ňom skrýva veľa lekcií aj do reálneho života,“ hovorí. Hra je vrtkavá a nevyspytateľná. Najhorší je pre mladú Záhoráčku pocit, keď sa pre ňu výborne rozohraná partia v jednom nepremyslenom ťahu otočí a nie je cesty späť.
- Seriál je pomenovaný podľa šachového otvorenia, dámsky gambit, v ktorom hráč obetuje materiál, aby získal nejakú výhodu
- Seriál z roku 2020 sa stal svetovým trhákom na Netflixe
- Hlavnou postavou je mladá sirota Elizabeth Harmon (Anya Taylor-Joy), ktorá oplýva neobyčajným šachovým talentom