De facto premiérka Mjanmarska, ktorú od začiatku februára väzní armáda, sa na pojednávaní súdu zúčastnila prostredníctvom videospojenia. Už pred pondelkovým zasadnutím súdu 75-ročná Su Ťij čelila obvineniam z držby nelegálne dovezených vysielačiek a porušenia epidemilologických reštrikcií obmedzujúcich verejné zhromaždenia.
Podľa agentúry AP voči nej v pondelok vzniesli ďalšie obvinenie na základe ustanovení mjanmarského trestného zákonníka, ktoré sa týkajú podnecovania nepokojov. Bližšie informácie neboli bezprostredne známe. Su Ťij sa v pondelok objavila na verejnosti, hoci len virtuálne, po prvý raz od vojenského prevratu z 1. februára, keď ju zadržali príslušníci armády. Podľa dostupných informácií sa už mesiac nachádza v domácom väzení v Nepjite.
Političkin právnik sa pre AFP vyjadril, že mu pred začiatkom súdneho procesu nebolo umožnené so Su Ťij komunikovať. Dodal, že Su Ťij vyzerala byť počas vystúpenia pred súdom v dobrom zdravotnom stave. Tisícky obyvateľov Mjanmarska aj väčšina medzinárodného spoločenstva považujú obvinenia voči Su Ťij za neopodstatnené a dožadujú sa jej prepustenia, ako aj obnovenia civilnej vlády v krajine.
V Mjanmarsku sa cez víkend vystupňovali už mesiac trvajúce protesty proti vojenskému puču a väzneniu štátnych predstaviteľov armádou. OSN uviedla, že počas nedeľňajších zásahov voči demonštrantom prišlo po celej krajine o život najmenej 18 ľudí a približne 30 utrpelo zranenia. Protesty v tejto krajine prebiehajú od prevratu z 1. februára, keď armáda zosadila civilnú vládu a uväznila jej predstaviteľov vrátane de facto premiérky Aun Schan Su Ťij a prezidenta republiky Win Mjina.
Armáda následne vyhlásila rok trvajúci výnimočný stav. Puč zdôvodnila údajnými podozreniami z volebných podvodov v novembrových voľbách, v ktorých zvíťazila strana Su Ťij.