Kým v bankách s prísnejšími pravidlami sú stále v obľube hypotekárne úvery, menšie sumy si Slováci požičiavajú nielen od nebankoviek, ale podľa nového trendu aj od neznámych ľudí. O čo ide, a prečo môže byť táto forma pôžičky nebezpečná?
V poslednom štvrťroku 2020 evidovala NBS najväčší záujem o spotrebiteľské úvery do 1 500 eur. Za posledné tri mesiace minulého roka si občania nabrali tieto malé pôžičky v celkovom objeme približne 28 miliónov eur, pričom najčastejšie išlo o splatnosť od jedného do piatich rokov. Lenže NBS sleduje len banky a dohliada na nebankovky. Tie, ako ich poznáme z minulosti.
Takéto nebankovky však už nepožičiavajú hocikomu, tiež si schopnosť klienta splatiť úver preverujú a navyše im štát sekol po prstoch pri ich úveroch s úrokmi v desiatkach percent. Na tých, ktorým nepožičia ani banka a už ani nebankovka, sa zamerali spoločnosti, sprostredkujúce takzvané P2P úvery, teda pôžičky od iných ľudí. Aj táto forma požičania si má svoje úskalia. Navyše nevzťahuje sa na ne ani Fond ochrany vkladov ako pri bankách, ani Garančný fond ako pri obchodníkoch s cennými papiermi.
Kreditky - vyhnite sa im
Je to najnevýhodnejšia forma úveru. Úrokový strop je vo výške 42,04 percenta. Ide o prípady, keď nevrátite na kartu peniaze v stanovenom limite. Ak ich vrátite v stanovenom termíne, banky požičanie nespoplatňujú.
Je to možné? - Až 86 percentám klientov nebankoviek neprekáža, že si požičajú 100 eur a o mesiac musia vrátiť naspäť 105 eur.
Pôžička od ľudí, na problém ste sami
Pri takejto pôžičke „pre ľudí od ľudí“ ide o priame spojenie medzi investorom (veriteľom) a klientom, ktorý žiada o pôžičku. Na transakcie sa využívajú špeciálne webové technológie a online platobné systémy. Lenže na tieto transakcie sa vzťahuje len Občiansky zákonník, Národná banka Slovenska na ne nemá žiaden dosah a ani ich neeviduje. Spoločnosti, ktoré pôžičky medzi fyzickými osobami organizujú, fungujú ako trhovisko. Teda iba „organizujú“ miesto, kde si medzi sebou požičiavajú peniaze fyzické osoby. Za organizáciu trhoviska si berú poplatky. No samy svoje peniaze nepožičiavajú. Dlžník a veriteľ konajú na vlastnú zodpovednosť. Obaja musia plne dôverovať pravidlám online platformy nielen vo vzťahu k overeniu údajov.
Nebankovky už majú úrokové limity
Podľa zákona môžu nebankové spoločnosti požičiavať ľuďom peniaze za úroky dosahujúce maximálne dvojnásobok priemerných úrokov bánk. Pri pôžičkách splatných od troch do šiestich mesiacov je teda aktuálny strop vo výške 22,44 percenta. Ak klienti musia vrátiť peniaze v rozmedzí šiestich až dvanástich mesiacov, je strop 32,88 percenta. Pri jednom až piatich rokoch je 20,88 percenta, od päť do desať rokov 16,18 percenta a nad desať rokov 10,46 percenta.