Košičan Gabriel (41) si na masérskom stole nechtiac vypočul rozhovor sestier o tom, ako im iný pacient po návšteve u nich oznámil pozitívny výsledok testu. V ambulancii napriek tomu pracovali ďalej, akoby sa nič zvláštne nestalo... Prípad sa odohral, keď bol Gabriel v súkromnej ambulancii na vyšetrení.
„Deň predtým som sa dal testovať, ale po tejto návšteve už neviem, či som sa nenakazil. Počas mojej masáže totiž zazvonil telefón a pacient im oznámil, že bol v kontakte so sestrou z ich ambulancie. Zároveň povedal, že mal pozitívny výsledok testu. Potom táto sestra išla za svojou kolegyňou, s ktorou mal byť tento pacient v kontakte a čuduj sa svete, obe pokračovali v práci a aj masážach. Vraj si to majú nechať pre seba a nikto o tom nebude vedieť,“ opísal momenty z ambulancie zdesený pacient.
„Normálne dokončili aj moju masáž a pokračovali v práci s ďalšími pacientmi. Mám manželku a dve deti, budeme fit? Ak sa toto deje v zdravotníctve, čo nás potom čaká v iných prevádzkach?“ pýta sa Gabriel. „Keď som sa snažil zistiť pravdu u hygienikov, len ma prepájali z čísla na číslo a napokon mi oznámili, že mám poslať elektronickú pripomienku. Podobne neslávne ako u hygienikov to však bolo aj na polícii,“ krúti hlavou Košičan, ktorý sám nevie, či má teraz zostať v karanténe, aby náhodou neohrozil iných ľudí.
Lekárka Katarína Andrejčáková z košickej ambulancie, na ktorú pacient Gabriel upozornil, zareagovala na problém takto: „Pacienti nosia rúška, dodržiavajú dvojmetrový odstup, sú objednaní na presný čas, zdravotnícky personál nosí rúška, používa ochranné osobné prostriedky, pri vstupe do zariadenia je dezinfekcia, pacienti vypĺňajú osobný (covid) dotazník pred vstupom do ambulancie, sledujeme telesnú teplotu.“
Po vymenovaní opatrení dodala: „Dezinfekujeme priestor a ruky po každom pacientovi, máme osobné nepriamo účinkujúce germicídne žiariče aktivované pri každej terapii, priamo účinkujúce germicídne žiariče používame priebežne. V plnej miere implementujeme usmernenie hlavného hygienika. K pacientovi pristupujeme tak, že môže byť potenciálne pozitívny a terapiu poskytujeme len po dôkladnom zvážení lekára.“
Treba kontaktovať políciu a hygienu
„Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR nevykonáva kontroly dodržiavania karanténnych opatrení. Tie má v kompetencii polícia a miestne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, preto treba v takýchto prípadoch kontaktovať ich,“ napísal v reakcii na tento prípad Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ SR.