Informovala o tom agentúra AFP. "Vyzvali sme Saudskú Arábiu, aby rozpustila túto skupinu (RIF) a potom prijala inštitucionálne, systémové reformy a kontrolné mechanizmy, ktoré zaistia, že aktivity a operácie zamerané proti disidentom budú kompletne ukončené," povedal hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price.
Na Saudskú Arábiu tiež naliehal, aby podnikla ďalšie kroky po tom, čo vo februári po takmer troch rokoch podmienečne prepustila na slobodu väznenú aktivistku za práva žien Ludžajn Hazlúlovú. Tú zatkli spolu s približne desiatkou ďalších aktivistiek v máji 2018, iba niekoľko týždňov pred historickým zrušením desaťročia platného nariadenia, ktorý ženám zakazoval šoférovať. Hazlúlová nesmie počas nasledujúcich piatich rokov opustiť územie Saudskej Arábie.
"Vyzývame Saudskú Arábiu, aby podnikla dodatočné kroky a zrušila zákaz cestovania pre prepustené osoby, zmiernila ich tresty a vyriešila prípady týkajúce sa napríklad aktivistiek za práva žien či iných osôb," povedal Price.
Spojené štáty minulý piatok zverejnili správu tajných služieb, podľa ktorej vraždu saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího v roku 2018 schválil tamojší korunný princ Muhammad bin Salmán. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken následne oznámil, že USA rozhodli o zákaze udelenia víz pre 76 saudskoarabských občanov, ktorí sú údajne zapojení do zastrašovania disidentov v zahraničí.
V správe sa uvádza, že sedem z 15 členov zásahového komanda, ktoré odletelo do Istanbulu s cieľom zavraždiť Chášukdžího, patrilo k jednotkám RIF, ktorých úlohou je ochrana korunného princa a ktoré sa zodpovedajú výlučne jemu. Ministerstvo financií USA tiež oznámilo, že v súvislosti s úlohou pri zavraždení Chášukdžího zmrazí akékoľvek aktíva a zakáže transakcie, ktoré majú súvislosť s jednotkami RIF.