V prípade, že si Slovensko nezačne plniť svoje povinnosti, EK môže na štát podať žalobu na Európsky súd. Informovala o tom v stanovisku Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED).
Smernica vyzýva členské krajiny EÚ, aby si plnili povinnosť uhrádzať svoje záväzky voči firmám v rozsahu 30 alebo 60 dní. Združenie dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED upozorňuje, že ak sa finančná situácia v zdravotníctve nebude urgentne riešiť a štát si nezačne plniť svoje povinnosti voči dodávateľom, doplatia na to predovšetkým samotní pacienti. "Zvlášť kritická je situácia v zdravotníctve. Dlh štátu voči nám presiahol v prvom kvartáli tohto roka 105 miliónov eur. Naše faktúry nie sú zo strany štátu uhradené aj viac ako rok," hovorí Katarína Danková, výkonná riaditeľka SK+MED.
Dlh štátu voči dodávateľom zdravotníckych pomôcok a špeciálneho zdravotného materiálu sa kumuluje už niekoľko rokov. Štát si podľa asociácie nevie efektívne nastaviť svoju úhradovú politiku a nie je ochotný riešiť situáciu spoločným dialógom s dodávateľmi.
EK už zaslala Slovensku odôvodnené stanovisko z dôvodu nadmerného oneskorenia platieb v sektore verejného zdravotníctva. Vláda má teraz dva mesiace na to, aby odpovedala na argumenty predložené Európskej komisii. V opačnom prípade môže Brusel rozhodnúť o postúpení tohto prípadu Súdnemu dvoru EÚ. Zástupcovia firiem združených v asociácii SK+ MED preto vyzývajú kompetentných na otvorený a transparentný dialóg o dofinancovaní zdravotníctva zo štátneho rozpočtu a koncepcii riešenia pohľadávok voči dodávateľom zdravotníckych pomôcok.