Koordinátor projektu Miroslav Šmelko z Leteckej fakulty TUKE už odletel do Moskvy, kde dozerá na finálne odovzdanie družice.
Už onedlho poputuje do vesmíru satelit GRBAlpha, ktorý je pokračovaním misie skCUBE z roku 2017. Dekan Leteckej fakulty TUKE Stanislav Szabo povedal, že úspešná realizácia projektu satelitu GRBAlpha je ďalším potvrdením potenciálu fakulty.
„Tento projekt výrazne podporuje a dokumentuje možnosti nášho nového študijného programu Letecká a kozmická technika, ktorý sme otvorili v minulom akademickom roku,“ doplnil. Koordinátor projektu Miroslav Šmelko priblížil, že ich tím sa zúčastnil aj medzinárodnej súťaže o vypustenie satelitu zadarmo, v ktorej získali 2. miesto.
Pozorovanie žiarenia
Názov satelitu GRBAlpha je podľa Šmelka odvodený od slovného spojenia Gama Ray Burst, voľne preložené „záblesk gama žiarenia“. Satelit je registrovaný ako zariadenie amatérskej družicovej služby, nakoľko pracuje v rádioamatérskom pásme. Zameria sa na pozorovanie zábleskov gama žiarenia.
„Tie vznikajú pri gravitačnom zrútení na konci života masívnych hviezd alebo pri zrážkach neutrónových hviezd, ktoré vytvárajú aj pozorovateľné gravitačné vlny. Od tejto misie očakávame potvrdenie predpokladu možnosti detekcie gama zábleskov naším detektorom,“ ozrejmil. Ak by potvrdili jeho funkčnosť, bude umiestnený na viacerých satelitoch s cieľom vytvoriť flotilu satelitov na rôznych obežných dráhach Zeme.
Vynesie ho Sojuz
Šmelko vo februári odcestoval do Moskvy, kde ich čaká finálne odovzdanie satelitu, tzv. integrácia. „Ide o proces, počas ktorého spolu s našimi partnermi skontrolujeme rozmerovú kompatibilitu satelitu s vypúšťacím kontajnerom a okolitými satelitmi.
Následne dôjde k vloženiu všetkých satelitov do vypúšťacej komory, jej uzavretiu a odisteniu satelitov. V jednej komore budeme spolu s ďalšími dvoma podobnými satelitmi. Po integrácii bude vypúšťací kontajner prevezený do Bajkonuru v Kazachstane, odkiaľ bude raketou Sojuz 2-1a vynesený do kozmu,“ dodal.
- doska antén
- doska vysielačiek
- palubný zdroj
- doska senzorov
- doska palubného počítača a GPS
- doska experimentu - nad ňou sa ešte nachádza samotný detektor gama žiarenia
- držiaky magnetov pasívneho stabilizačného systému navrhnuté našim študentom a zároveň ním vyrobené pomocou 3D tlače na našej fakulte