Očkovať sa Sputnikom nedám
- Pokiaľ vakcínu Sputnik V neschváli Európska lieková agentúra, osobne sa ňou zaočkovať nedám. Neberiem ľuďom ich slobodnú voľbu, ale ctím si pravidlá Európskej únie. Keď schváli vakcínu EMA (Európska lieková agentúra), uverím, že je bezpečná a efektívna.
Je to slušne povedané alibizmus
- Prenesenie zodpovednosti na lekárov je, slušne povedané, alibizmus. Keďže o tejto vakcíne rozhodol pán premiér s pánom ministrom, očakávali by sme, že túto zodpovednosť zoberie na seba pán minister. My sme boli svedkami pompézneho príchodu vakcín a bolo by chlapské, aby zodpovednosť zobral pán minister.
Odo mňa ako lekára sa čaká, že budem dodržiavať štandardné lekárske postupy a pacientovi nemáme škodiť. Ja neviem, či je tá vakcína dovezená z Ruska bezpečná, pretože neprešla schvaľovacím procesom a nemáme k tomu dáta, môžeme sa len domnievať. V tomto smere sa za tú vakcínu nedá zaručiť. Ak prejde schvaľovacím procesom, budem Sputnikom očkovať tak ako ostatnými. Ale pokiaľ neprešla schválením, ja za to nemôžem zobrať zodpovednosť.
Zodpovednosť nemôže niesť len lekár
- Podporujeme podávanie akejkoľvek novej vakcíny, aj pokiaľ nie je zaregistrovaná v rámci klinickej štúdie. Do takejto štúdie môže byť zaradených aj stotisíc obyvateľov. Podobne to bolo aj pri vakcíne Pfizer, kde bolo v štúdiách zaradených vyše 80-tisíc subjektov.
V rámci takejto štúdie jednak sprístupníme vakcínu záujemcom, ktorí by sa dostali na očkovanie možno až v lete a zároveň prijímateľ vakcíny, ako aj ošetrujúci lekár, štandardne vyplňujú protokol, ktorý podpisuje aj pacient, aj lekár. Preto si myslím, že zodpovednosť za podávanie akéhokoľvek nového lieku nemôže byť len na pleciach lekára, ale aj pacienta, ktorý sa tak môže dobrovoľne rozhodnúť.
Skomplikuje vám Sputnik V cestovanie?!
- Pre vycestovanie do zahraničia budeme potrebovať v rámci EÚ tzv. COVID-19 pass. Na Slovensku zatiaľ očkujeme 2 druhmi vakcín, pričom ľudia si nemôžu vybrať, ktorým typom budú očkovaní. „Tento mesiac prezentujeme legislatívny návrh pre Digitálny zelený pas. Jeho účelom je poskytnúť dôkaz, že daná osoba bola očkovaná, výsledok testov tých, ktorí zatiaľ neboli vakcinovaní a informácie o liečení ochorenia COVID-19,“ napísala na sociálnej sieti predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Rozhodnutie musí prijať Európska komisia.
Doteraz teda stále nie je jasné, či by sa ľudia očkovaní neregistrovanou vakcínou či už na Slovensku, alebo mimo EÚ, mohli voľne pohybovať v tomto priestore. „Každý občan musí byť informovaný o tom, či to bude mať vplyv na to, či sa dostane ku COVID-19 passu, ktorý bude jeho priepustkou zo Slovenska. To sa musí vyjasniť,“ povedal minister zahraničných vecí Ivan Korčok na margo ľudí, ktorí sa zaočkujú neregistrovaným Sputnikom V.
Sputnik V
(vyrába Gamalejov inštitút, Rusko)
- Technológia: vektorová vakcína založená na adenovíruse
- Počet dávok: dve dávky v rozmedzí 21 dní
- Účinnosť: 92 percent (predbežné údaje z tretej fázy klinickej štúdie)
- Registrácia: Nepožiadali o autorizáciu v Európskej liekovej agentúre
(ostatné tri vakcíny ju už majú)