Bratislava verí, že rokovanie bude úspešné, pretože situáciu považuje pre DPB za diskriminačnú a výpadky financií v takom objeme samospráva bez pomocnej ruky štátu neutiahne. Pre TASR to uviedla hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.
"Výpadok tržieb DPB sa od začiatku koronakrízy vyšplhal na hrozivých 21 miliónov eur. Napriek týmto výpadkom sa DPB snaží obyvateľom, ktorí aj napriek obmedzeniam potrebujú naďalej dochádzať do práce, zabezpečiť kvalitnú, spoľahlivú a bezpečnú verejnú dopravu," uviedla hovorkyňa.
Prevádzkovatelia MHD v mestách Bratislava, Košice, Prešov a Žilina upozorňujú, že situácia vo verejnej doprave je po januári kritická a bez pomoci od štátu môže prísť k rušeniu liniek a k prepúšťaniu. Výpadok tržieb v dôsledku koronakrízy označili za enormný. Zástupcovia zamestnancov dopravných podnikov na Slovensku zároveň v utorok (2. 3.) zverejnili vyhlásenie, kde varujú pred štrajkovou pohotovosťou. Štát žiadajú, aby v plnom rozsahu finančne pomohol ich podnikom a kompenzoval výpadok príjmov spôsobený pandémiou.
Ministerstvo dopravy trvá na svojom stanovisku, že nemôže pomôcť dopravným podnikom na Slovensku kompenzovať výpadok ich príjmov. "Ide o dopravné podniky mesta, kde ministerstvo dopravy nemá žiadne akcie či podiel, preto nemá zákonnú možnosť ani vyčlenené finančné prostriedky na priamu pomoc prevádzkovateľom MHD," uviedol pre TASR hovorca ministerstva Ivan Rudolf.
TASR požiadalo opakovane o stanovisko aj ministerstvo financií. Na otázky doteraz nereagovalo.