Tím slovenských odborníkov vyvinul programovanú viachladinovú pľúcnu ventiláciu (PMLV). Tá má slúžiť pre pacientov s covidom, ktorí bojujú o život. Ministerstvo zdravotníctva nakúpilo vyše 300 týchto prístrojov, ale len obmedzený počet anestéziológov ich už vie používať.
O unikátnej programovanej viachladinovej pľúcnej ventilácii, ktorú vynašli i vyrobili na Slovensku, sa hovorí už od prvej fázy pandémie. S veľkou pompou ju zakúpila naša vláda od slovenského výrobcu. V druhej vlne už viac ako 300 prístrojov malo slúžiť v najťažších prípadoch pre pacientov, ktorí vedú svoj boj o život pri postihnutí pľúc koronavírusom. Len zlomok z nich sa však reálne používa v nemocniciach. Problém je, že mnohí lekári neboli na ich obsluhu preškolení.
„Tieto ventilačné prístroje majú možnosť záchrany život tam, kde už žiadne iné nepomôžu. Niektoré nemocnice sa prihlásili samy, že ho majú, ale nevedia, ako sa na nich metóda štvorhladinovej ventilácie správne používa. Zabezpečili sme pre nich videoprednášky a poskytli zaškolenie. Mnoho lekárov sme už zaškolili. Vieme asi o 10 – 15 pracoviskách, kde sa viac-menej rutinne používa asi 60 kusov PMLV, o ostatných nemáme informácie,“ upozorňuje vedúci Laboratória pre výskum pokročilých metód umelej pľúcnej ventilácie na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach, profesor Viliam Donič.
Čo na to ministerstvo
Odborníci chcú zaškoliť aj iných lekárov, preto žiadajú rezort zdravotníctva o súčinnosť. „Potrebujeme informácie, kde sa prístroje nachádzajú, a súčinnosť ministerstva zdravotníctva, aby sme mohli nadviazať priamy kontakt s ľuďmi, ktorí ich obsluhujú. Štvorhladinová ventilácia je účinná pri covide aj v prípadoch, keď bežne používané ventilačné metódy nepomôžu, alebo dokonca pľúca poškodzujú. Záujem o naše pľúcne ventilátory je aj v zahraničí, máme u nás svetový unikát, ktorého mimoriadne schopnosti nevieme naplno využiť. Ide pritom o životy pacientov,“ upozorňuje Donič.
Ministerstvo tvrdí, že ponuku na zaškolenie víta a intenzívne sa záležitosťou zaoberá. „Personál na obsluhu umelých pľúcnych ventilátorov je zaškolený a ďalší sa priebežne preškoľuje. Faktom je, že situácia je vážna a kapacity sa napĺňajú. Pomoc predmetných špičkových odborníkov si vážime a túto problematiku sme v týchto dňoch intenzívne riešili. Po dohode s hlavným odborníkom v danej oblasti budeme radi, ak nám pomôžu so zaškolením personálu v tých nemocniciach, kde máme hospitalizovaných najvážnejších pacientov,“ zareagovala Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva. Dodáva, že spolu sa nakúpilo 388 kusov týchto dýchacích prístrojov: „Z toho 11 kusov je ešte ako rezerva na sklade.“